Praha chce při rozhodování o památkách rozhodovat bez NPÚ

By ČTK

Pražský magistrát chce iniciovat novelu zákona o památkové péči, kdy by památkáři magistrátu mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ). Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci v průběhu jejího zpracování. Změna má urychlit práce při obnově památek. Vyplývá to z návrhu novely o památkové péči, který by měli v úterý projednat radní. Praha disponuje tzv. zákonodárnou iniciativou a může Sněmovně předložit návrhy zákonů. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu. Ten mají radní zařazen jako osmý bod jednání a předkládá jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Dokument má ČTK k dispozici.

Podle dokumentu má změna zejména pomoci urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Záměr kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). „Návrh primátorky (Adriany Krnáčové) posouvá Prahu o kousek blíže k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zrušení pražské památkové rezervace. Je navíc absurdní, aby tento návrh předkládala Praha. Naopak máme jít příkladem, jak se dá propojit historie a moderní architektura, a to bez odborníků z NPÚ nepůjde. Proto budeme na úterním hlasování zásadně vystupovat proti Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

TZ: Jan Matýsek

By Artalk.cz

Jan Matýsek / Choreografie zápasu / Pragovka Gallery Entry / Praha / 22. 8. – 13. 9. 2018

Projekt Choreografie zápasu je studií fenoménu těla. Mužského těla. Patřící vzdálenému hrdinovi a idolu, v kontradikci tělu skutečnému, hmatatelnému, které možná o naplnění ideálů usiluje. Virtuální tělo se pohybuje před zeleným, rychle plynoucím pozadím následujíc vyznačenou trajektorii. Tančí s precizností dobře promyšlených gest, která „obhajují post“. Je opravdu tělo profesionálního sportovce, fotbalisty, reálné? Není jen digitální informací na televizní obrazovce, pixelem, bakterií kmitající po obrovském stadionu? Jan Matýsek na (mužský) fotbal nahlíží jako na maskulinní iniciaci, přičemž vrchol přechodového rituálu spočívá v momentě výkopu na bránu. Zadržení dechu, koncentrace, napětí, naplnění a uvolnění. Transcendence. Čas se zastavuje, vše se roztéká v nečitelný obraz – přiblížíš se – pot prosakuje skrze obrazovku.

Kurátorka: Barbora Ciprová

Jan Matýsek (∗1994) hledá skrze svou tvorbu nové souvislosti v možnostech vnímání protichůdnosti, očisty nebo záměny obvyklých formací a zažitých struktur. Pracuje s ambivalentností společenských klišé, noir romantiky, s tématy stylizovanosti nebo sociální „choreografie“ a narativních novotvarů.Působí jako divadelní scénograf a jeho výpravné práce bylo možné vidět např. v HaDivadle či divadelním studiu Marta. Studoval na FaVU VUT v Brně v Ateliéru kresby a absolvoval studium v Ateliéru scénografie v Brně. V současnosti je studentem AVU v Praze, Ateliéru nových médií II.

Barbora Ciprová (∗1991) žije a pracuje v Praze. Od roku 2015 působí jako produkční a asistující kurátorka Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Absolvovala bakalářská studia na FHS UK, magisterská studia na FaVU VUT v Brně v Ateliéru environmentu a stáž v galerii MeetFactory. Ve své kurátorské praxi se zaměřuje především na umění site-specific, často v souvislosti s hudební tvorbou, a na témata týkající se lidské psychiky a emocionality.

To je zas vedro. A vidina zapařených šaten. Ale furt lepší než kancl. Nějak přestojim tohle, a tamto, a pak už…no co? Vlastně nic. Je Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

TZ: V pořadí již 28. bienále grafického designu skončilo. Nezaujalo jen odborníky, ale také laiky

By Moravská galerie v Brně

V pořadí již 28. bienále grafického designu skončilo. Nezaujalo jen odborníky, ale také laiky / Moravská galerie v Brně / Brno / 27. 8. 2018

Mezinárodní bienále grafického designu, které již od roku 1964 pořádá Moravská galerie v Brně, navštívilo přes dvanáct tisíc lidí. Galerii se podařilo naplnit svůj cíl – bienále oproti minulým ročníkům přilákalo i širokou veřejnost. V neděli 26. srpna se konalo rozloučení s výstavou, kromě doprovodných programů byla vyhlášena Cena diváka, kterou získal přední švýcarský grafický designér Erich Brechbühl.

28. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 2018

11. 5. – 26. 8. 2018

Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14

Kurátoři: Kreativní skupina OKOLO (Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Štěch)

Grafický design, přestože všudypřítomný, stále není pro mainstreamové publikum jednoduše čitelný. I tak si do Uměleckoprůmyslového muzea v Brně našlo cestu 12 120 návštěvníků, aby zhlédli to nejzajímavější z oboru za poslední dva roky. Na přehlídku současného grafického designu se přišli podívat nejen lidé z oboru, ale taká širší veřejnost, díky čemuž galerie monitoruje mnohem větší počet platících návštěvníků. Poměrně vysoké číslo připisuje Moravská galerie změně v pojetí přehlídky i doprovodných výstav. Kreativní skupině OKOLO se podařilo prezentovat umělecky vytříbené plakáty, katalogy, knihy, magazíny nebo produktový design vstřícnou formou.

Kurátoři, kteří se v předešlých letech věnovali především výstavám spjatým s produktovým designem a architekturou, k letošnímu ročníku bienále dodávají: „Jsme moc rádi, že jsme se po letech návštěv a zájmu o brněnské bienále dostali k jeho realizaci, jak v rovině obsahové, tak i vizuální. Série výstav, které jsme připravili, odrážejí naše zájmy v oblasti designu i jeho příbuzných disciplín. S výsledkem jsme velmi spokojeni, k čemuž také přispěly skvělé a pozitivní reakce všech tvůrců, které jsme k realizaci bienále přizvali.“

Přínosnou změnou pro přehlídku byla i její koncentrace do jedné budovy, což umožnilo nejen návštěvnický komfort, ale i přesnější sledování počtu návštěvníků. Moravská galerie si cení zapojení Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

30. 8. 2018 / Křest katalogu a komentovaná prohlídka výstavy Markéty Hlinovské

By Galerie hlavního města Prahy

Křest katalogu a komentovaná prohlídka výstavy Markéty Hlinovské / GHMP: Colloredo-Mansfeldský palác / Praha / 30. 8. 2018 v 17:30

Křest katalogu Křídla jsou v peřinách a komentovaná prohlídka výstavy Srst ve městě Markéty Hlinovské

Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na slavnostní křest katalogu Markéty Hlinovské, který se uskuteční 30. 8. 2018 od 17:30 v Colloredo-Mansfeldském paláci. Na komentovanou prohlídku výstavy s Markétou Hlinovskou naváže Čtení v srsti s Gabrielou Míčovou a Ivanem Luptákem. Katalog Křídla jsou v peřinách s textem Olgy Malé pokřtí Veronika Holcová.

Příspěvek 30. 8. 2018 / Křest katalogu a komentovaná prohlídka výstavy Markéty Hlinovské pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

O mladých dívkách

By Natálie Drtinová

Výstava Valentýny Janů v rámci výstavního cyklu Start up v Galerii hlavního města Prahy zpracovává téma subjektivního prožívání reality. Návštěvníky provází výstavou postava mladé dívky, která podle autorky recenze Natálie Drtinové slouží jako příklad marginalizace a přehlížení ze strany společnosti, jež často mladé dívky vyobrazuje jako naivní či povrchně smýšlející. Janů však nabízí zcela opačný příklad dívky – a to dívky, která je sebevědomá a své city a emoční prožívání klade do popředí.

O mladých dívkách

Pro intimní prostory konírny Colloredo-Mansfeldského paláce připravila svou instalaci s názvem Is Your Blue the Same as Mine? umělkyně Valentýna Janů. Obraz, který návštěvník výstavy hned spatří, se jakoby vylévá z plátna, na kterém se odehrává hlavní děj. Oranžové pozadí videa, které splývá s kobercem ve stejném odstínu, nám pak dodává pocit, že se nacházíme v tom samém prostoru jako hlavní protagonistka díla. Ta se povaluje na křesle, občas spící, občas bdící, přemýšlí, přibližuje nám své náhodné myšlenkové pochody, čas od času zmizí za hranice plátna. Vyprávění, zprostředkované střídavě protagonistkou a střídavě vypravěčkou – dvě polohy, mezi nimiž dívka osciluje – je zmatečné, úryvkovité, odbíhající od tématu. Je plné emocí, pocitů, sdělení, ale i otázek. Finální a nejdůležitější je zde ona otázka z názvu díla: je tvá modrá/sklíčenost (z angličtiny lze přeložit obojím způsobem) stejná jako moje?

Umělkyně se ve svém videu ptá na otázku starou jako čas sám, a to na otázku subjektivního vnímání reality a jejího zobrazení. Vidíme stejnou modrou jako ostatní? Můžeme prožívat stejné pocity jako druzí? Jak se liší koncept dané barvy a její vnímání od člověka k člověku? Jak se liší naše chápání a prožívání reality od chápání a prožívání ostatních lidí? Jak píše kurátorka výstavy Jitka Hlaváčková, uvažování o vztahu reality a jejího obrazu si Janů přinesla ze studia fotografie, jíž se zabývala na Katedře fotografie na pražské FAMU. V současné Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

Píseň duše v GVUO

By Artalk.cz

Píseň duše. Ruské umění ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě / kurátor: Jiří Jůza / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 1. 8. – 9. 9. 2018

<img src="http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-1060×706.jpg" alt="" width="1024" height="682" srcset="http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-1060×706.jpg 1060w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-470×313.jpg 470w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-768×512.jpg 768w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-940×626.jpg 940w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-600×400.jpg 600w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-1200×800.jpg 1200w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-113×75.jpg 113w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12-225×150.jpg 225w, http://artalk.cz/wp-content/uploads/2018/08/20180803-Pisen-duse@Roman-Polasek-JPG-12.jpg 1280w" sizes="(max-width: Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 27, 2018

František Demeter a Tomáš Džadoň v SSGBB

By Artalk.cz

František Demeter & Tomáš Džadoň / Hydrozoa / Kurátorka: Mira Keratová / Stredoslovenská galéria / Banská Bystrica / Trvanie: 27. 6. – 30. 9. 2018

Foto: Ján Kekeli

Příspěvek František Demeter a Tomáš Džadoň v SSGBB pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 26, 2018

denní tisk 20. 8. – 25. 8. 2018

By Matěj Kruntorád

„Autorky expozice Marie Klimešová s Milenou Kalinovskou zde opět připomínají, jak výjimečnou osobností Jiří Kolář byl. Že vedle snadno rozpoznatelné originální formy svých děl zdejší umění obohatil i ojediněle adresným obsahem, kterým glosoval situaci v naší společnosti,“ píše Jan H. Vitvar v pondělním (20. 8.) Respektu. Sumíruje Kolářův Týdeník 1968 v kontextu dějin i osobních událostí Jiřího Koláře, jehož díla zejména se vztahem k roku 1968 jsou k vidění v paláci Kinských Národní galerie.

Ivana Svobodová v Respektu popisuje současný stav Národního muzea a jeho nejbližší plány. Po dlouhých letech byla dokončena rekonstrukce fasády, nyní se pracuje v interiéru, který se má co nejvíce přiblížit stavu v době vzniku. Přízemí muzea se již k 28. říjnu otevře výstavou připravovanou spolu se Slovenským národným muzeem rekapitulující soužití Čechů a Slováků a prezentací dvou set nejcennějších děl muzea.

Do časopisu Týden napsala Klára Čikarová text o výstavě na zámku v Mikulově. Několik místností zámku bylo na měsíc vyčleněno jako ateliéry několika českým i zahraničním umělcům, jejichž díla jsou zde nyní vystavena. Čikarová se postupně věnuje většině z nich a popisuje rovněž atmosféru jejich vzniku. K vidění jsou práce Pavla Opočenského, Jakuba Špaňhela nebo Tey Dohnalové.

Ondřej Horák v Týdnu přibližuje kauzu s Banksyho reakcí na výstavu jeho díla v Moskvě. Ta probíhá bez jeho vědomí, je však založena na zápůjčkách ze soukromých sbírek. Banksy na Instagramu zveřejnil SMS konverzaci s fanouškem, který ho na ruskou výstavu upozorňuje. Jedna z reakcí na tento post však počítá s tím, že se jedná o promyšlený trolling nebo dokonce umění.

Národní galerie otevřela další fotografickou výstavu Josefa Koudelky tentokrát zaměřenou čistě ne jeho dokumentaci srpna 1968. Spolu s ní byly otevřeny rovněž výstavy Hořící srdce Jiřího Petrboka a Záhada Čapkova koberce představující koberec ze 16. století, který inspiroval Karla Čapka k slavné povídce. Pavel Vokatý se ve středečních (22. 8.) Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 25, 2018

TZ: Aline Schwibbe

By Artalk.cz

Aline Schwibbe / Neohrožené Květiny: Fearless Flowers (I Move Through Chicago Like Honey) / kurátorka: Magdalena J. Härtelová / White Pearl Gallery / Praha / 9. 8. – 2. 9. 2018

TZ.: 24.07.2018, Praha- Výstava Fearless Flowers (I Move Through Chicago Like Honey), je první sólo výstavou Berlínské umělkyně Aline Schwibbe v Praze. Bude slavnostně zahájena již 9.8., v 18:00 na adrese White Pearl Gallery, Dittrichova 5, Praha 2 a to za účasti autorky i kurátorky Magdaleny Jadwigy Härtelové. Během výstavy, ve které se umělkyně dotýká témat jako prezentace ženského těla, „whitewashingu“, či spřízněnosti, budou představena díla vytvořená během rezidence Schwibbe v New Yorku vedle kreseb vzniklých před třemi lety v Praze.

Výstava potrvá 9.8.- 2.9. 2018

White Pearl Gallery

Dittrichova 5, Praha 2

Podle jejích vlastních slov je tvorba Aline Schwibbe o „vizualizaci vztahů mezi různými fragmenty sebe sama.“ Koláž je opravdu vizuální spojnicí, která se proplétá celou její praxí. Avšak akt vybírání a dávání elementů dohromady je zde méně o fragmentaci či dekonstrukci, strategiích typických pro postmoderní koláž, a spíše jde o proplétání, spojování a vypravěčství.

Většinou jsou ony separátní komponenty konstituující Schwibbe díla dílčí proto, že byly vytrženy/roztrženy/natrženy násilími, která jsou tolerována v naší společnosti, jako například rasismus či sexuální objektivizace. Zobrazení těchto komponentů můžeme číst jako malou oslavu jejich neustávající existence, přežití, neústupnosti a radosti navzdory okolnostem. Schwibbe se jim nesnaží dát novou celistvost nebo je asimilovat do nového kontextu. Umělkyně je uchopuje v jejich komplexitě a komplikované historií, kterou s sebou nesou.“ – Magdalena Jadwiga Härtelova

Výstava je kurátorována hostující kurátorkou Magdalenou Jadwigou Härtelovou. Härtelová, absolventka pražských Dějin umění a Kurátorství na California College of the Arts v San Francisku, je kurátorkou Galerie Akademie výtvarných umění v Praze, sídlí v Berlíně, a tvoří výstavy v Praze, Berlíně a severní Kalifornii.

Fearless Flowers (I Move Through Chicago Like Honey) ve White Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 25, 2018

TS: Furta Sacra

By Artalk.cz

Mária Čorejová, Oliver McConnie, Markus Selg, Laco Teren a Miroslav Pomichal / Furta Sacra / kurátor: Miroslav Pomichal / Galéria mesta Bratislava / Bratislava / 4. 9. 2018

Galéria mesta Bratislava, Pállfyho palác, Panská 19

Furta Sacra je výstava menších malieb a prác na papieri; ich autormi sú Mária Čorejová, Oliver McConnie, Markus Selg, Laco Teren a Miroslav Pomichal, ktorý ju navrhol a zároveň je jej kurátorom.

Projekt je zvlášť vhodný a je koncipovaný špeciálne pre GMB: s jej výstavnými priestormi, jej historickou váhou, masívnymi okennými výklenkami, zložitými vzormi na drevených podlahách, ale aj s bielymi stenami a jej súčasnou funkciou.
To všetko galérii prepožičiava pýchu kunstkammeru, a zároveň aj odhodlanie umožniť minulej materiálnej kultúre pôsobiť ako “hýbateľ” súčasnosti.

Výstava chce konfrontovať mýtus, že ambícia je priamo úmerná fyzickej veľkosti. Mierka je v ich prácach naozaj nesmierne prítomná: ale je to škála imaginárneho, škála svetov, konštrukcií, možností a a odkazov, ktorými tieto práce hojne oplývajú. Títo výtvarníci sú prenikavo uchvátení históriou; jasne vidia, že symbolizmy, kabbaly a svetonázory boli rozobrané; skúmajú ich s pocitom straty, s pôžitkom zberateľa staro-žitností, s úvahami nad tým vrtochom. A predsa, v ich skúmaní nie je ani stopa po cynicizme (alebo sentimentalite), je to skôr zmes clivoty, zvedavosti, zdráhavého rešpektu, a nádeje, že Európa raz nájde
cestu k zmiereniu svojich dejín so svojou víziou budúcnosti.

Absencia irónie a cynickosti nie je tým jediným, o čo sa opiera radikálna podstata tejto výstavy. Je tu ešte škála, formát, techniky a témy, ktoré sa spikli s cieľom konfrontovať základnú, a stále naliehavejšiu otázku, pred ktorou stojí súčasné umenie a kultúra: je opodstatnené, žiadúce alebo potrebné tvoriť umenie, ktoré sa samo vkladá do kedysi hegemonického kánonu dejín umenia, je reálne predpokladať, že skok dopredu sa dá dosiahnuť iba ustúpením o krok dozadu? Je možné zhrnúť lekcie a odkazy Modernizmu, Conceptualizmu, Minimalizmu a Post-Modernizmu, a potom obnoviť Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 25, 2018

Luděk Míšek ve výkladech AXA

By Artalk.cz

Luděk Míšek / Prostor ve své nehmotnosti / kurátorka: Iva Mladičová / Výklady AXA / Praha / 18. 5. – 16. 9. 2018

foto: Martin Polák

Příspěvek Luděk Míšek ve výkladech AXA pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 25, 2018

Akademici FAMU žádají vládu o řešení situace režiséra Sencova

By ČTK

Umělecká rada i Akademický senát FAMU dnes vyzvaly české ministry zahraničí, spravedlnosti a kultury, aby pomohli diplomaticky vyřešit současnou situaci režiséra Oleha Sencova. Výzvu vládě jednomyslně podpořila Umělecká rada FAMU, ve které mimo jiných zasedají dokumentaristka Helena Třeštíková, umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och nebo producent Švankmajerových filmů Jaromír Kallista. K výzvě se připojil i Akademický senát FAMU. ČTK o tom informoval děkan a předseda Umělecké rady FAMU Zdeněk Holý.

Sencov, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus. Režisér obvinění odmítá a označuje je za vykonstruovaná. Hladověním se domáhá propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, pokládá je za politické vězně. Celosvětové protesty na podporu všech vězněných trvají už čtvrtým rokem.

„Případ Oleha Sencova nám připomíná, jak podstatné pro fungování právního a demokratického státu je právo na spravedlivý proces,“ uvedl děkan Holý.

Výzva byla odeslána ministrům dnes, v Den ukrajinské nezávislosti. Zároveň se 29. srpna v kinosále FAMU v Lažanském paláci uskuteční projekce Sencovova filmu Gámer (Hráč).

Sencova podporují i další představitelé tuzemského kulturního života. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) se připojila k výzvě Evropské filmové akademie, která se týká podpory uvězněného Sencova v Rusku a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova.

Několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS). Pětidenní hladovku budou držet během běžných denních činností, nikoli na veřejném místě. Do dnešního dne se k hladovce přihlásily dvě desítky lidí.

Podle některých zpráv se Sencovův zdravotní stav zhoršuje, obavy o něj vyjádřila řada mezinárodních institucí i jednotlivců. Oficiální ruská místa to odmítají. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický.

Příspěvek Akademici FAMU žádají vládu o řešení situace režiséra Sencova pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 24, 2018

Dodatek Eugena Brikciuse ke kauze kolem výstavy Charta Story

By Artalk.cz

Publikujeme v plném znění dopis, který do redakce zaslal výtvarný umělec Eugen Brikcius a ve kterém upřesňuje některé detaily týkající se Otevřeného dopisu autorů výstavy Charta Story zaslaného řediteli Národní galerie v Praze Jiřímu Fajtovi 18. 8. 2018. Reakci Jiřího Fajta na dopis jsme publikovali zde.

Audiatur et altera pars.

Jak vyplývá ze Smlouvy o vzájemné spolupráci při pořádání výstav Charta Story a Charta 77 ve fotografii, měl obdarovaný (tj. Jiří Fajt) organizovat a realizovat celkovou přípravu a uskutečnění výstav včetně doprovodných programů k výstavám a zajišťovat všechna potřebná opatření, která budou realizována prostřednictvím Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost NG (také lektorské oddělení NG). Veškeré náklady (vč. odvodů a daní) budou neseny NG. (3.1 c).

A co ve skutečnosti Jiří Fajt udělal – anebo spíš neudělal: Těsně před plánovanou vernisáží (19. 1. 2017) zredukoval dvě námi připravené výstavy na jednu, svévolně posunul vernisáž o dva měsíce na březen 2017 a nikdy nedovolil realizovat naše doprovodné programy (tzv. Oživlé exponáty, které měly být divadelním, filmovým, hudebním, výtvarným, lektorským a diskuzním leporelem), k čemuž byl jako obdarovaný smluvně vázán (viz 3.1 c).

Dále je třeba zmínit, že Jiří Fajt s autory odmítal komunikovat od ledna 2016 do ledna 2017. Dle svědectví dárce (Kapsch) trval obdarovaný Jiří Fajt na své verzi smlouvy, mimořádně výhodné pro něj, a hrozil, že jinak dar nepřijme a výstavu Charta Story úplně zruší. Je dobře, že firma Kapsch chce vědět, kde zůstaly její peníze. Např. kde jsou prostředky za marketing, propagaci a svévolně zrušené lektorské a doprovodné programy.

Eugen Brikcius

22. 8. 2018

Příspěvek Dodatek Eugena Brikciuse ke kauze kolem výstavy Charta Story pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 24, 2018

Otevřený dopis Milana Knížáka týkající se Národní galerie v Praze

By Artalk.cz

Umělec a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák zaslal redakci dopis, ve kterém se vyjadřuje k současné situaci NG a který tímto publikujeme v plném znění.

NÁRODNÍ OSTUDA

Zítra pořádá Národní galerie v Praze několik svých otevření a rozeslala pozvánky s novým logem. Jsem si vědom, že má kritika bude vykládána jako zaujatá, poněvadž jsem byl 12 let generálním ředitelem Národní galerie, ale přesto jsem se rozhodl napsat tento kritický a varovný text.

Říká se, že inovace, které v současnosti probíhají na nejrůznějších úrovních jsou většinou k horšímu. Pro Národní galerii to platí bezezbytku. Nové logo je trapné, nečitelné, nemonumentální.

Národní galerie přestala být národní, dělá všechno, aby byla světová, ale být dnes světovým, znamená nebýt ničím.

Stydím se za to, že národní muzeum umění se stává lokální galerií, která se nebezpečně podobá všem současným podobným institucím kdekoliv na světě a to je špatně. Významným se stává ten, koho významnost nezajímá, světovým bude ten, kdo porozumí sobě a svému okolí a přiloží do světového kotle své osobité polínko.

Národní galerie v Praze ztratila veškerou osobitost a vinni jsou nejen ti, co za to zodpovídají, ale všichni umělci a zájemci o umění.

Považuji to, co se děje v Národní galerii za zlovolné amatérství.

Současná Národní galerie se nestará o České umění, ale hledá módní vlny s kterými by se svezla. Hanba jí a hanba nám, že to trpíme.

Prof. Milan Knížák

20. 8. 2018

Příspěvek Otevřený dopis Milana Knížáka týkající se Národní galerie v Praze pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 24, 2018

Herbář k čemusi horšímu (zase Borkovec)

By Tomáš Gabriel

Není nic lehčího, než začít interpretovat Herbář k čemusi horšímu. Je to sbírka nadhozených míčků, každý jich pár trefí. Proč je tam Polednice, jaký je vztah autora k přírodě, jaký je vztah mezi přírodou a lidským světem, mezi poskvrněným a přirozeným, co signalizuje autorovo ostentativní nevyužívání vysoké formy, kterou jinak vládne a není toto jen zdánlivé? Všechny tyto řečnické otázky a mnohé a mnohé další ve svém úhrnu působí poněkud tísnivě, člověk si začíná říkat, že by bylo fajn, na nějakou z nich odpovědět, a tak to zkusí a zdá se, že to jde.


Ano, to s formou je jenom zdánlivé. Člověk trapně hledající lásku na fóru o polodrahokamech je dojemný, tedy přírodní. Skládka podléhá sukcesi rostlin. Polednice je tam proto, že to v tu chvíli dává smysl – podobně jako občas někdy při hovoru zmíníme i Polednici, protože to dává zrovna smysl. Krádež? Kdepak, osobní vlastnictví. Každý pes, jiná ves? Spontaneita. Atd.


Tento výčet pokračuje dál a dál. Když je autor dotazován (třeba v Liberatuře na radiu Wave) na jednotlivé pointy a důvody za tím, či oním paradoxem, většinou začne odmítáním. Dozvíme se, že za vznikem stojí něco trochu jiného, než si kdo projektoval, ale také je hned znát, že si autor nedělá nějaké zvláštní nároky na to, aby byl jeho přesný záměr odhalen. To může znít paradoxně. Proč začíná odmítáním, když potom odlišnost interpretací oceňuje? Myslím, že ono počáteční odmítnutí má jinou, obecnější platnost. Borkovec odmítá přístup k interpretaci skrze analýzu konkrétních motivů a myšlenek, které se k nim asociují. Odmítá interpretační přístup samotný, protože ten je v rozporu s metodou vidění, kterou Herbář realizuje.


Je to stejné odmítnutí, jako když autor říká, že nemá rád, když je výklad jeho básní spojován s nějakými ekologickými ideologiemi a vzápětí je sám sebou dohnán k tomu, aby dal najevo, že mu skutečně není Celý článek zde

Via: Pozdě v noci

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 23, 2018

22. 8. 2018 / Nadčasy s Davidom Böhmom a Jiřím Frantom

By Artalk.cz

David Böhm a Jiří Franta / Nadčasy s Davidom Böhmom a Jiřím Frantom / moderuje: Erik Vilím / Kunsthalle Bratislava / Bratislava / 22. 8. 2018 o 18:00 h

Kunsthalle pozýva na moderovanú diskusiu zameranú na tvorbu Davida Böhma a Jiřího Frantu, ktorú povedie estetik a teoretik súčasného umenia Erik Vilím.

David Böhm (1982) a Jiří Franta (1978) vyštudovali Akadémiu výtvarných umení v Prahe a od roku 2006 tvoria umeleckú dvojicu. Vďaka ranému experimentovaniu s kresbou sa v súčasnosti pohybujú v širokom spektre médií a stratégií, od filmu a videa, cez inštaláciu, performaciu, sochu, objekt či intervenciu do vereného priestoru. Dokážu tak suverénne prepájať rôznorodé médiá do súdržných významových a estetických celkov, v ktorých má však kresba stále svoje centrálne postavenie. Osobitým miestom ich umeleckej produkcie sú hravé, a zároveň citlivé intervencie do stálych expozícií, galerijných zbierok a depozitov (Galerie výtvarného umění v Chebu, Moravská galerie v Brně, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem).

Pripravovaná diskusia s predstavenou autorskou dvojicou odprezentuje a interpretačne odkryje ich doterajšiu umeleckú produkciu, pričom neopomenie ani prebiehajúcu výstavu Nikto sa nebude smiať! v Kunsthalle LAB.

Viac o výstave sa dozviete tu: https://bit.ly/2Mz6Sl5

Vstup na diskusiu ako aj na všetky naše výstavy je voľný!

Foto: Ema Lančaričová

Příspěvek 22. 8. 2018 / Nadčasy s Davidom Böhmom a Jiřím Frantom pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 20, 2018

Ján Viazanička v Banskej Štiavnici

By Artalk.cz

Ján Viazanička / Dovolenka doma / Bývalá Hájovňa – Červená Studňa / Banská Štiavnica / Slovensko / 13. 7. – 19. 8. 2018

Foto: Ján Viazanička

Příspěvek Ján Viazanička v Banskej Štiavnici pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 20, 2018

Pablo José Ramiréz: Ticho je trochu jako mezijazyková politika

By Karina Kottová

Při příležitosti konání výstavy The Shores of the World v pražské galerii Display v červnu letošního roku mluvila Karina Kottová s kurátorem Pablo José Ramirézem o možnostech a limitech meziregionálních a mezijazykových dialogů v rámci i mimo kontext tohoto konkrétního výstavního projektu. Rozhovor se dotýká otázky pojímání nezápadních kultur v současném umění či probíhající transformace v rámci uměleckých institucí různého formátu.

Momentálně působíš v Londýně, ale pocházíš z Guatemaly, což jsou dva poněkud rozdílné kontexty. Snažíš se je skrze svou kurátorskou a výzkumnou práci propojovat?

Neusiluju přímo o přemostění, ale hledám pomyslná místa, kde uskutečnit vzájemnou konverzaci. Ale ne v nějakém „šťastně multikulturním“ smyslu. Konverzace, které mě zajímají, jsou spíš rozpačité. Nomádský způsob práce pro kurátora znamená stávat se spíše aktéry dialogu a překladu. Vzniká tak rovněž prostor pro vytvoření citlivějšího diskurzu. Někdy je potřeba hledat antagonismy.

To nás přivádí k tvému výzkumu na Goldsmith University. Zaměřuješ se na předhispánské a předkoloniální vlivy v současném umění. Jak se k tomuto dialogu stavíš v rámci evropského kontextu?

Před několika dny jsem si prohlížel skvělou knihu o spekulativním realismu, kterou vydal pražský Display. Pár týdnů zpátky taky v Berlíně proběhla diskuse o etnofuturismu. Ačkoli možná tato teoretická práce vznikla v Evropě, od začátku do sebe vstřebávala nezápadní přístupy. Jedním z nejdůležitějších nedávno publikovaných příspěvků ke spekulativnímu realismu je pro mě Cyclonopedia íránského filozofa Rezy Negarestaniho. Silné a komplexní filmy a teoretické práce Kodwo Eshuna jsou také ovlivněny jeho britsko-ghanským původem. Vlny vlivu dnes putují mnohem složitějšími a rychlejšími cestami než dřív, někdy až do té míry, že je nemožné rozluštit, kde a kdy daný diskurz vlastně vznikl. Výzvou pro výzkumníky je najít způsob práce, který by se nestal úplně institucionalizovaným a sebereferenčním. Kurátorská praxe nabízí z mého pohledu možnost, jak se vrátit do reality, abychom nasytili teorii, a nikoli naopak. Projekt, na němž pracuji, vychází jak Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 20, 2018

denní tisk 13. – 19. 8. 2018

By Anna Kvášová

V novém vydání časopisu Respekt z pondělí 13. 8. vyšla recenze Karolíny Vránkové na knihu Kláry Brůhové Pražské vize: fantastické stavby, které nikdy nevznikly. Kniha shrnuje nerealizované stavební projekty na území hlavního města z období konce 19. století po druhou světovou válku. Vránková oceňuje především to, že kniha ukazuje stálou aktuálnost některých problémů moderní městské zástavby, a naopak vytýká, že se autorka nepokusila o vlastní interpretaci zjištěných faktů.

V rámci oslavy tzv. „osmičkových výročí“, které si letos Česká republika připomíná, přichází tento měsíc řada na výročí 50 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tomuto výročí se věnuje i řada výstav, včetně té na Staroměstské radnici, kterou pro deník Právo 13. 8. zrecenzoval Jan Šída. Výstava zprostředkovává fotografie zachycující události od okupace po vítězství hokejistů ČSSR nad týmem SSSR v roce 1969 a k jejich působivosti podle Šídy značně přispívá i prostor, v němž jsou vystavené. „Kromě jedné práce jsou všechna díla černobílá a v gotickém interiéru Křížové chodby a Rytířského sálu působí velmi vážně až ponuře. (…) Budova radnice je navíc zmrzačená předešlou německou okupací (…).“

Lucie Fialová v deníku Právo přinesla 13. 8. informace o plánech na rekonstrukci Čapkovy vily v pražských Vinohradech. U příležitosti speciální prohlídky, která proběhla minulý týden, přiblížil budoucnost vily místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Cílem je upravit interiér tak, aby co nejvíce odpovídal období, kdy Karel Čapek vilu obýval. Opravné práce by měly být zahájeny příští rok a trvat maximálně dva roky.

Na garáži úřadu Prahy 3 mohou lidé vidět jednu z plastik miminka od Davida Černého. Michaela Lišková v Pražském deníku ze 14. 8. přibližuje historii této sochy, jelikož je spjata s úplným počátkem „miminkovského“ projektu – poté, co Praha 3 oslovila Davida Černého pro projekt revitalizace vrchu Vítkov, koupila od něj do své galerie i polystyreno-sádrový model, podle kterého byla miminka zhotovena. Ten byl posléze Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 20, 2018

21. 8. 2018 / Komentovaná prehliadka výstavou Konštruktívna lyrika

By Artalk.cz

Mária Janušová / komentovaná prehliadka výstavou Konštruktívna lyrika / Galéria Medium / Bratislava / 21. 8. 2018 o 18:00hod

Srdečne pozývame na komentovanú prehliadku výstavou
KONŠTRUKTÍVNA LYRIKA
s kurátorkou Máriou Janušovou

v utorok 21. 8. 2018 o 18:00hod
v Galérii MEDIUM, Hviezdoslavovo nám. 18
Autorka a autori: František Demeter, Juraj Gábor, Anna Hulačová, Viktor Kopasz, Jaroslav Kyša, Rastislav Podhorský
Grafický vizuál: Aurélia Garová & Tereza Maco
Bližšie informácie: http://www.vsvu.sk/galeria-medium/konstruktivna-lyrika/

Konštruktívna lyrika sa zaoberá vizuálnou tvorbou, ktorá je charakteristická konceptuálnym prístupom, relevanciou formy, ako aj poetickým výrazom diel. Prezentovaní autori sa teda programovo opierajú o tri základné princípy: koncept, formu a cit, a to i napriek tomu, že tieto roviny sú samé o sebe vzájomne protichodné. Koncept sa vo všeobecnosti chápe ako opak formy, taktiež aj citu; rovnako forma je v zmysle vonkajšej stránky alebo hmoty protikladom toho vnútorného, nemateriálneho (idey, citu). Pre vybraných predstaviteľov je príznačný zdĺhavý, kontemplatívny tvorivý proces, pri ktorom sa mimo samotnej podstaty diela – nosnej idey dôkladne zaoberajú aj formálnym spracovaním, kompozičným rámcom, použitou farebnosťou, technikom či materiálom. Zároveň pri práci s vizuálnou stránkou diela mu dodávajú určitý senzitívny aspekt, subjektívne vyjadrenú expresívnosť, prostredníctvom čoho pôsobí na diváka poeticky, taktiež osobnejšie a asociatívnejšie a je i de facto ľahšie čitateľné. Tvorba vybraných autorov je výsledkom premyslenej stratégie, hĺbavej procesuálnosti či rukodielnosti.

Příspěvek 21. 8. 2018 / Komentovaná prehliadka výstavou Konštruktívna lyrika pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 20, 2018