By John Hill
Výstava Moje tělo není ostrov Evy Koťátkové ve Veletržním paláci má podobu obrovského těla, částečně rybího, částečně lidského. Podle Johna Hilla instalace sice zůstává primárně spíše v oblasti lidského než mezidruhového, daří se jí však úspěšně vytvářet prostor pro tolik potřebné sdílení a inkluzi.
Ryba vyvrhla své vnitřnosti
Ryba, ať už vytažená z jakéhokoli moře, vyvrhla své vnitřnosti a s nimi se vyvalily pozůstatky do tohoto moře vržených životů. Bedny a krabice ztracené při přepravě byly otevřeny. Jejich obyvatelé a obsah, který nikoho nenapadlo postrádat, se vyvalili do výstavního prostoru a vyprávějí nám své příběhy.
Mnohá témata a formální prvky výstavy Moje tělo není ostrov nám připomenou předchozí projekty Evy Koťátkové: obří kovové konstrukce rybí hlavy a ocasu, měkké skulptury-kostýmy, které mohou být aktivovány performery, školní lavice, které dávají návštěvníkům prostor podílet se na vývoji prvků výstavy. Mnohé z nich jsou trvalou součástí autorčiny práce od doby, co dokončila magisterské studium a vyhrála v roce 2007 Cenu Jindřicha Chalupeckého (příkladem může být projekt Výtvarná výchova v Karlin Studios, 2008). Patří sem odkazování na estetiku a architekturu školních a dalších společenských byrokracií a otázky zaměřené na to, jak tyto struktury lidi omezují a zkušenosti z nich plynoucí pozměňují naše těla.
Koťátková je jednou z mezinárodně nejúspěšnějších současných českých umělkyň. V západní Evropě je sociální estetika 20. století, s níž pracuje, často chybně označována za socialistickou. Dle mého názoru ji lze mnohem lépe chápat jako zkoumání masové kultury v její souběžné, ale oddělené existenci vůči kultuře konzumní. Její koláže shromážděné v monumentální publikaci Obrazový atlas dívky, která rozřezala knihovnu na části (2015) představují tištěný výstup masové kultury v podobě programů gramotnosti nebo veřejného zdraví – jde o pedagogickou a behaviorální psychologii, korekci zraku, držení těla nebo šišlání –, které byly nedílnou součástí průmyslové modernity v jakémkoli ekonomickém systému. Mříže a klece nakreslené na tyto obrázky odkrývají Celý článek zde
Via: ARTTALK
V kategorii Kultura
Příspěvek zaslal/a admin on 13.2.2023