Moravské galerie v Brně se rozhodla uspořádat ke dvacetiletému výročí aktivit jedné z nejvýraznějších uměleckých skupin střední generace šest výstav. O této zvláštní formě retrospektivy, ale taky o různých aspektech jejich tvorby si povídala Anežka Bartlová se všemi čtyřmi aktuálními Rafany: Ondřejem Brodym, Jiřím Frantou, Davidem Kořínkem a Luďkem Rathouským. Podle přání skupiny jsou však jejich odpovědi sjednoceny.
Rafani: Chceme indoktrinovat jen sami sebe
Co vám přinesla možnost připravit tak velký projekt, jakým byla dva roky běžící série výstav v Moravské galerii, protože to není úplně obvyklý formát?
Původně to měla být retrospektiva, ke dvacátému výročí skupiny. A protože Moravská galerie nám nemohla poskytnout dostatečně velký prostor, tak kurátor Ondřej Chrobák přišel s nápadem rozprostřít výstavu v čase. Takže jsme k tomu přistupovali jako k jedné velké výstavě, která má šest částí. Původně to měl být jen jeden rok, rozdělený do šesti výstav po dvou měsících, ale pak se to celé protáhlo kvůli covidu na skoro dva roky…
A co nám to přineslo? Jedna část je zjištění na vlastní kůži, jak funguje Moravská galerie jako instituce, ale taky nám to přineslo spoustu nových a důležitých výstupů. Nakonec jsme se tedy rozhodli, že to nebude vyloženě retrospektiva, ale že každá výstava si vezme a rozvine jedno téma, s nímž v naší tvorbě dlouhodobě pracujeme. A tomu sériovému principu jsme pak podřídili mimo jiné i název: každá výstava tak nesla pojmenování S20, případně S21, S22 jako číslo sezóny a E01–E06, tedy číslo epizody, jako u seriálů z Netlixu, protože jsme k tomu jako k seriálu přistupovali. Nakonec to bylo pět výstav a tři události, které byly tak trochu jeden celek, tedy jako samostatný díl
Můžete ještě trochu přiblížit, co stálo za jednotlivými výstavami?
První výstava byla prologem, taková víc rekapitulační. Na začátku Rafanů Celý článek zde
Via: ARTTALK
V kategorii Kultura
Příspěvek zaslal/a admin on 6.2.2023