TZ: Ivana Lomová a Tomáš Lahoda v Galerii univerzity Pardubice

By Artalk.cz

Ivana Lomová, Tomáš Lahoda / Galerie / Galerie univerzity Pardubice / 5.1. – 20. 2. 2023

Výstava představuje spojení dvou odlišných přístupů v různých médiích v náhledu na stejné téma, které je také názvem výstavy: galerie. Ivana Lomová a Tomáš Lahoda jsou umělci, kteří oba pracují v sériích s různými tématy. Ve své tvorbě se nezávisle na sobě v různých obdobích věnovali tematizaci galerie.

Lomová vystavuje sérii realistických obrazů z galerií, kde nezaostřuje svou pozornost na vystavená díla, ale na situace kolem, na kustody a kustodky, kteří jsou neodmyslitelnou součástí výstavního provozu. Kustodi jsou zastiženi v prázdných výstavních prostorách nebo chodbách v jakémsi limbu, okamžiku čekání, trávení často monotónního běhu času, kdy je návštěvníků málo nebo nejsou žádní, a zbývají jen „okoukaná“ umělecká díla, na která se musejí stále dívat. Vnímají je vůbec? Mají na ně celou věčnost, ale rezonují v nich?, vidí více než divák, který před nimi stráví jen pár minut?, nebo jim už lezou krkem a berou je jen jako nutný přívěšek, jako prázdnou kulisu jejich jednotvárné práce? Jsou sami, uzavření v klecích se skvosty vysoké kultury, které jim izolaci jen násobí. Lomová zde prezentuje malby, které postihují: „…jakýsi kompozitní portrét postavy kustoda, ukazují existenci definovanou pohledy, směnu prožitou v oscilaci mezi bedlivým sledováním druhých a zíráním do prázdna, střídáním bdělé ostražitosti a unavené apatie.“ (Ladislav Kesner).

Série barevných fotografií „Galerie“ Tomáše Lahody může být volně asociována s konceptuálním přístupem 60tých let 20. století. V 80tých letech 20. století přišel francouzský filosof Jean Baudrillard s konceptem hyperreality. Reflektoval tak stav společnosti, ve které její příslušníci už nejsou schopni rozlišit mezi realitou a simulací. V dnešním světě byla podle Baudrillarda realita nahrazena “falešnými obrazy” do té míry, že již není možné rozlišit co je pravé a co umělé. Fotografie podlah galerií série „Galerie“ evokuje tuto pozici. Tenká hranice rozdílu mezi iluzí Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 25.1.2023

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky