TZ: Urszula Broll a Jaroslav Koléšek Galerie výtvarného umění v Ostravě

By Artalk.cz

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, zahajuje výstavy polské undergroundové malířky a buddhistky Urszuly Broll a sochaře Jaroslava Koléška. Společná vernisáž se uskuteční 17. ledna v 17 hodin za osobní účasti kurátorů obou výstavních projektů a Jaroslava Koléška. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění až do 12. března.

Nejnovější výstavy Galerie výtvarného umění v Ostravě si zcela jistě najdou své fanoušky. Díla undergroundové umělkyně Broll nabídnou prostor se zastavit, otevřít duši i mysl, hledat harmonii a klid. Tvorba sochaře Koléška pak naopak zaujme milovníky moderního umění, které pracuje s technickými materiály, ale i nadsázkou. Návštěvníci galerie si navíc mohou umělecký zážitek posílit doprovodným programem. V prvém případě zveme na lekce jógy přímo ve výstavním sále, Technointim pak nabídne komentované prohlídky s autorem, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavami převzal záštitu.

OD UNDERGROUNDU K BUDDHISMU

Retrospektivní výstava Átman znamená Dech polské umělkyně Urszuly Broll (1930–2020) prezentuje malby, akvarely, grafické listy a kresby autorky z let 1953–2005. Život malířky a její tvorba byly plné nečekaných zvratů. Jako jedna z mála žen formovala polské poválečné avantgardní umění a takzvaný katovický underground. Ze svého ateliéru, v němž se scházeli nezávislí umělci a filozofové, se po založení první buddhistické skupiny v Polsku přesunula do Jelenohorského údolí. V malebném prostředí vytvořila svůj vlastní vizuální jazyk, jehož projevem se staly buddhistické mandaly.

Zpočátku malovala expresivní portréty slezských žen, kubistická zátiší a industriální krajiny. Zabývala se avantgardními názory Władysława Strzemińského, praktikovala efekt náhody, zkoumala malířskou hmotu a seznamovala se s abstrakcí. Od 60. let 20. století se svým manželem Andrzejem Urbanowiczem vedla legendární ateliér v Katovicích, v němž v roce 1963 spoluzaložila ezoterickou výtvarnou Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 24.1.2023

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky