Herbář k čemusi horšímu (zase Borkovec)

By Tomáš Gabriel

Není nic lehčího, než začít interpretovat Herbář k čemusi horšímu. Je to sbírka nadhozených míčků, každý jich pár trefí. Proč je tam Polednice, jaký je vztah autora k přírodě, jaký je vztah mezi přírodou a lidským světem, mezi poskvrněným a přirozeným, co signalizuje autorovo ostentativní nevyužívání vysoké formy, kterou jinak vládne a není toto jen zdánlivé? Všechny tyto řečnické otázky a mnohé a mnohé další ve svém úhrnu působí poněkud tísnivě, člověk si začíná říkat, že by bylo fajn, na nějakou z nich odpovědět, a tak to zkusí a zdá se, že to jde.


Ano, to s formou je jenom zdánlivé. Člověk trapně hledající lásku na fóru o polodrahokamech je dojemný, tedy přírodní. Skládka podléhá sukcesi rostlin. Polednice je tam proto, že to v tu chvíli dává smysl – podobně jako občas někdy při hovoru zmíníme i Polednici, protože to dává zrovna smysl. Krádež? Kdepak, osobní vlastnictví. Každý pes, jiná ves? Spontaneita. Atd.


Tento výčet pokračuje dál a dál. Když je autor dotazován (třeba v Liberatuře na radiu Wave) na jednotlivé pointy a důvody za tím, či oním paradoxem, většinou začne odmítáním. Dozvíme se, že za vznikem stojí něco trochu jiného, než si kdo projektoval, ale také je hned znát, že si autor nedělá nějaké zvláštní nároky na to, aby byl jeho přesný záměr odhalen. To může znít paradoxně. Proč začíná odmítáním, když potom odlišnost interpretací oceňuje? Myslím, že ono počáteční odmítnutí má jinou, obecnější platnost. Borkovec odmítá přístup k interpretaci skrze analýzu konkrétních motivů a myšlenek, které se k nim asociují. Odmítá interpretační přístup samotný, protože ten je v rozporu s metodou vidění, kterou Herbář realizuje.


Je to stejné odmítnutí, jako když autor říká, že nemá rád, když je výklad jeho básní spojován s nějakými ekologickými ideologiemi a vzápětí je sám sebou dohnán k tomu, aby dal najevo, že mu skutečně není Celý článek zde

Via: Pozdě v noci

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 23.8.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky