denní tisk 20. 8. – 25. 8. 2018

By Matěj Kruntorád

„Autorky expozice Marie Klimešová s Milenou Kalinovskou zde opět připomínají, jak výjimečnou osobností Jiří Kolář byl. Že vedle snadno rozpoznatelné originální formy svých děl zdejší umění obohatil i ojediněle adresným obsahem, kterým glosoval situaci v naší společnosti,“ píše Jan H. Vitvar v pondělním (20. 8.) Respektu. Sumíruje Kolářův Týdeník 1968 v kontextu dějin i osobních událostí Jiřího Koláře, jehož díla zejména se vztahem k roku 1968 jsou k vidění v paláci Kinských Národní galerie.

Ivana Svobodová v Respektu popisuje současný stav Národního muzea a jeho nejbližší plány. Po dlouhých letech byla dokončena rekonstrukce fasády, nyní se pracuje v interiéru, který se má co nejvíce přiblížit stavu v době vzniku. Přízemí muzea se již k 28. říjnu otevře výstavou připravovanou spolu se Slovenským národným muzeem rekapitulující soužití Čechů a Slováků a prezentací dvou set nejcennějších děl muzea.

Do časopisu Týden napsala Klára Čikarová text o výstavě na zámku v Mikulově. Několik místností zámku bylo na měsíc vyčleněno jako ateliéry několika českým i zahraničním umělcům, jejichž díla jsou zde nyní vystavena. Čikarová se postupně věnuje většině z nich a popisuje rovněž atmosféru jejich vzniku. K vidění jsou práce Pavla Opočenského, Jakuba Špaňhela nebo Tey Dohnalové.

Ondřej Horák v Týdnu přibližuje kauzu s Banksyho reakcí na výstavu jeho díla v Moskvě. Ta probíhá bez jeho vědomí, je však založena na zápůjčkách ze soukromých sbírek. Banksy na Instagramu zveřejnil SMS konverzaci s fanouškem, který ho na ruskou výstavu upozorňuje. Jedna z reakcí na tento post však počítá s tím, že se jedná o promyšlený trolling nebo dokonce umění.

Národní galerie otevřela další fotografickou výstavu Josefa Koudelky tentokrát zaměřenou čistě ne jeho dokumentaci srpna 1968. Spolu s ní byly otevřeny rovněž výstavy Hořící srdce Jiřího Petrboka a Záhada Čapkova koberce představující koberec ze 16. století, který inspiroval Karla Čapka k slavné povídce. Pavel Vokatý se ve středečních (22. 8.) Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 25.8.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky