O mladých dívkách

By Natálie Drtinová

Výstava Valentýny Janů v rámci výstavního cyklu Start up v Galerii hlavního města Prahy zpracovává téma subjektivního prožívání reality. Návštěvníky provází výstavou postava mladé dívky, která podle autorky recenze Natálie Drtinové slouží jako příklad marginalizace a přehlížení ze strany společnosti, jež často mladé dívky vyobrazuje jako naivní či povrchně smýšlející. Janů však nabízí zcela opačný příklad dívky – a to dívky, která je sebevědomá a své city a emoční prožívání klade do popředí.

O mladých dívkách

Pro intimní prostory konírny Colloredo-Mansfeldského paláce připravila svou instalaci s názvem Is Your Blue the Same as Mine? umělkyně Valentýna Janů. Obraz, který návštěvník výstavy hned spatří, se jakoby vylévá z plátna, na kterém se odehrává hlavní děj. Oranžové pozadí videa, které splývá s kobercem ve stejném odstínu, nám pak dodává pocit, že se nacházíme v tom samém prostoru jako hlavní protagonistka díla. Ta se povaluje na křesle, občas spící, občas bdící, přemýšlí, přibližuje nám své náhodné myšlenkové pochody, čas od času zmizí za hranice plátna. Vyprávění, zprostředkované střídavě protagonistkou a střídavě vypravěčkou – dvě polohy, mezi nimiž dívka osciluje – je zmatečné, úryvkovité, odbíhající od tématu. Je plné emocí, pocitů, sdělení, ale i otázek. Finální a nejdůležitější je zde ona otázka z názvu díla: je tvá modrá/sklíčenost (z angličtiny lze přeložit obojím způsobem) stejná jako moje?

Umělkyně se ve svém videu ptá na otázku starou jako čas sám, a to na otázku subjektivního vnímání reality a jejího zobrazení. Vidíme stejnou modrou jako ostatní? Můžeme prožívat stejné pocity jako druzí? Jak se liší koncept dané barvy a její vnímání od člověka k člověku? Jak se liší naše chápání a prožívání reality od chápání a prožívání ostatních lidí? Jak píše kurátorka výstavy Jitka Hlaváčková, uvažování o vztahu reality a jejího obrazu si Janů přinesla ze studia fotografie, jíž se zabývala na Katedře fotografie na pražské FAMU. V současné Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 27.8.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky