denní tisk 6. 8. – 11. 8. 2018

By Matěj Kruntorád

V pražské galerii SmetanaQ vystavuje spolu se sochařem Eugen Jindrou (alias Morgenabendtotem) Kurt Gebauer. Při této příležitosti s ním připravila Klára Čikarová rozhovor pro časopis Týden (vyšel v pondělí 6. srpna). Mluvilo se nejen o současné výstavě, ale celkově o nejnovější Gebauerově tvorbě. Prostor byl věnován i vzpomínkám na studentská léta nebo na Gebauerovo oblíbené plavání.

Olomoucké vydání MfDnes otisklo rozhovor s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem. Hlavním tématem bylo SEFO, které je nyní nejblíže k možné realizaci. Mluvilo o tom, proč na projekt nebyla vypsána architektonická soutěž, kdy by se mohla budova otevřít (rok 2024) i o dalších plánech muzea do budoucna – nově upraven by měl být například románský Zdíkův palác.

Blanka Frajerová se v úterních (7. srpna) Lidových novinách věnuje výstavě Martina Krajce v pražské Galerii DSC. „Krajc od začátku své umělecké kariéry tíhne k pulzujícímu světu, který se snaží svérázným rukopisem zobrazit na plátně. Studijní pobyt v komunikačně živějším Španělsku dodal jeho započaté cestě silnější náboj, pomohl mu najít nápadnější řešení, zbavit se strachu z novátorství i risku, že ne každému se svou tvorbou zavděčí,“ hodnotí Frajerová.

Ve středečním (8. srpna) deníku E15 se Nguyen Thuong Ly věnovala plánům Adrieny Krnáčové na výraznou přestavbu zbytků někdejšího Stalinova pomníku na Letné. Proti plánům využít podzemní prostory pro galerie nebo koncertní sály se ostře postavil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Bojí se, že by lokalita přišla o své současné kvality. Nápad primátorky naopak uvítal ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

V Lounech finišují práce na úpravě prostranství před Vrchlického divadlem, pro které v roce 1962 navrhl Zdeněk Sýkora protipožární oponu. Ta se při nedávné rekonstrukci ztratila, ale její geometrický motiv zaplní právě piazzettu před divadlem. Dílo nebude vytvořeno jako mozaika, ale malba z probarvené trvanlivé epoxidové pryskyřice. Více v severočeském vydání MfDnes ve čtvrtek 9. srpna.

Jiří Machalický napsal pro páteční (10. srpna) Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 11.8.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky