denní tisk 30. 7. – 5. 8. 2018

By Anna Kvášová

Jan Šída v pondělním (30. 7.) vydání Práva představil čtenářům amerického fotografa Alexe Webba, za jehož fotografiemi se návštěvníci mohou do 26. srpna vypravit do pražské Leica Gallery. Jelikož Webb vybíral díla pro výstavu osobně, zaměřuje se článek na jejich významy a společná pojítka, zatímco klade důraz na obrat od černobílé fotografie k barevné, který u Webba před téměř 30 lety nastal.

Žďáru nad Sázavou odkázala v roce 2006 dcera místního významného rodáka Josefa Kosinky otcovy obrazy a určitý finanční obnos. Teprve nyní, po 12 letech, zná město přesnou částku – určení se komplikovalo kvůli tomu, že část dědictví byla uložena v cenných papírech. Částka činí téměř 4,6 milionu korun a návrhy na její využití jsou různé, například zřízení galerie v nevyužívaném Čechově domě nebo v budově Staré radnice. Informaci přinesl 31. 7. Jiří Bárta v Mladé frontě DNES.

Ve středu 1. 8. vyšel v Lidových novinách rozhovor Judity Matyášové s kurátorkou Marianou Kubištovou. Rozhovor je zaměřen na aktuální výstavu fotografií Josefa Sudka v pražském Domě fotografie. „Na výstavě představujeme nejen Sudkovy fotografie z prvních poválečných měsíců, ale také snímky jeho současníků. Návštěvník galerie tak může porovnat, jak stejnou scénu nafotili různí autoři.“

V novém vydání časopisu A2 z 1. 8. vyšel rozsáhlý komparativní článek, na němž spolupracovali Magdaléna Šipka a Martin Vrba a který prostřednictvím srovnání Berlínského bienále a souběžně probíhající výstavy děl Kazimira Maleviče, Ela Lisického a Marca Chagalla kritizuje nedůvěru vzbuzující slabost, s níž se na Berlínském bienále prezentoval postkolonialismus a dekolonizace. „O dědictví avantgard bylo (…) napsáno víc než dost. Spíše si v takové situaci můžeme položit otázku, jakou stopu v dějinách umění zanechají současné postkoloniální a dekolonizační snahy.“ ptají se autoři.

Na základě rozhovoru s malířkou Radu Tesaro sepsala Stanislava Koblihová pro Jindřichohradecký týden vydaný 1. 8. stručný životopis této umělkyně a zároveň představila její aktuální výstavu v Hotelu Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 6.8.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky