Proč potřebují umělci odbory?

By Spolek Skutek

Johana Lomová sepsala pro Artalk stručnou zprávu o činnostech Spolku Skutek a o možnostech zapojení do vyjednávání s kulturními odbory. Jak píše dále v textu, výtvarným umělcům chybí instituce, která by měla vyjednávací pozici s pracovníky ministerstev, existují však umělecká odvětví, která své odbory mají. Proč tedy chybí výtvarným umělcům a umělkyním? Artalk bude i nadále v budoucnu publikovat aktuality ze současného dění spolku, který aktuálně vydal brožuru věnovanou sociálnímu postavení umělců/umělkyň, již pokřtí ve čtvrtek 21. června ve Fotograf Gallery.

Potřebují umělci odbory?

Spolek Skutek vznikl v roce 2014 v reakci na protesty adresované Ministerstvu kultury, různým kulturním institucím a především pak Nadaci českého výtvarného umění, správci budovy Galerie Mánes. Tehdy se totiž ukázalo, že výtvarnému umění u nás chybí reprezentující instituce, tedy někdo, kdo by mohl jménem umělců/umělkyň, kritiků/kritiček a kurátorů/kurátorek vystupovat směrem k Ministerstvu kultury či výše jmenované nadaci. Vždy se jednalo o jednotlivce, který „jen“ vyjadřoval svůj názor a dopad takových vyjádření z logiky věci nemohl být příliš velký.

Výraznou agendou Skutku se záhy po jeho založení stalo téma sociálního postavení umělce/umělkyně. Navázalo se tak na téma Nulové mzdy, které v roce 2011 otevřela Tereza Stejskalová, Pavel Sterec a Jiří Ptáček.

Nyní Skutek vydal brožuru věnovanou právě sociálnímu postavení umělců/umělkyň v širších souvislostech. Formou ankety jsme se pokusili formulovat problémy, které jedince věnující se současnému umění tíží. Ptali jsme se, jaké mají důchody, jakým způsobem odvádí daně, jakou mají podporu v mateřství… atd. Samotné definování problému není zdaleka věcí banální. To se ostatně potvrdilo i na konferenci věnované tématu uměleckých odborů, kterou uspořádala Nadace Rosy Luxemburg. V dialogu s dvojicí odborářů Annou Machovou (předsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody) a Jiřím Dokoupilem (prezident Unie orchestrálních hudebníků) se jasně ukázalo, že vizuálním umělcům odbory chybí. Pro zmíněné diskutující byly například informace o neplacené práci i Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 14.6.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky