TZ: Martin Zet

By Artalk.cz

Martin Zet / 3 / 4 ze 100 / Galerie AMB / Hradec Králové / 24. 5. 2018

Martin Zet: 3 / 4 ze 100

zahájení výstavy happeningem: čtvrtek 24. května 2018 v 18:00

happening je součástí Nábřeží umělců 2018 Téma: REPUBLIKA!

a křest knihy Martin Zet 3 / 4 ze 100

kde: Galerie AMB, Sbor kněze Ambrože, Ambrožova 729/1, Hradec Králové

Klub konkretistů KK3 do kotelny Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové pozval umělce Martina Zeta, který se sympozisty Nábřeží umělců připravil happening na téma REPUBLIKA!

Martin Zet (1959) vystudoval na Akademii výtvarných umění sochařství, ale mnohem je performancemi, akcemi a kladením sokratovských otázek. Zamýšlí se nad kontroverzními knihami o migraci, nad rolí umělce ve státě, který nikdy nenabízel příliš spravedlivé podmínky. Širšímu publiku například představil osud autora Stalinova pomníku. Výstavu Osud národa – sochař Otakar Švec bylo možné v roce 2006 vidět v Galerii Artwall v Praze, tedy na zdi u jedné z nejfrekventovanějších silnic v hlavním městě. Asi je obecně známo, že Otakar Švec byl k monstrózní zakázce dotlačen a ještě před dokončením spáchal sebevraždu. V Osudu národa se Martin Zet tázal, jak se ve složitých podmínkách rozhoduje sochař, jak občan a jak to my dnes dokážeme pochopit. Martin Zet má rozhodně dar sympaticky vstupovat do veřejného prostoru a učinit mnohá problematická témata veřejnými.

Otázky si Martin Zet kladl i k tématu století mezi léty 1918 a 2018. Rozhodně je jedním z mála umělců, který se díky svému rozhledu a humanistickému založení dokáže s tak závratně těžkým úkolem smysluplně vyrovnat. K výročí založení samostatného státu vznikla knížka textů vybraných z těch nejzásadnějších dokumentů z běhu dějin moderního národa Čechů a Slováků.

Kniha 3 / 4 ze 100 má okolo 250 stránek a začíná Washingtonskou deklarací, pokračuje přes Mnichovské dohody, Postupimskou dohodu, Benešovy dekrety, Varšavskou smlouvu, 2000 slov, Helsinskou deklaraci, Chartu, Antichartu, Poučení z Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 16.5.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky

Předchozí: