TZ: Jan Nálevka

By Fait Gallery

Jan Nálevka / A teď konečně obraťme list / kurátor: Jiří Ptáček / Fait Gallery / Brno / 23. 5. – 4. 8. 2018

Fait Gallery zahájí tři nové výstavy. Vernisáž výstav proběhne ve středu 23. května 2018 v 19.00. V hlavním prostoru Fait Gallery uvede rozsáhlou výstavu tvorby konceptuálního umělce Jana Nálevky, která sestává z tisíců autorových kreseb. Jejich množství, a také čas věnovaný jejich vzniku, vyplývají z metafory umělecké práce, která se přibližuje mechanickému pracovnímu výkonu.

Výstava Jana Nálevky (*1976) s názvem A teď konečně obraťme list je jakýmsi auditem, kvůli kterému byl na jednom místo shromážděn všechen materiál, který se v uplynulém desetiletí postupně „vynořoval“ v podobě autorových dílčích prezentací. Třebaže představuje výhradně kresby z let 2009–2018, postihuje jádro Nálevkova uvažování o vnější organizaci lidského života.

Jeho soubory často sestávají z několika set kreseb. Jejich množství, a také čas věnovaný jejich vzniku, ovšem vždy vyplývají z metafory umělecké práce, která se přibližuje mechanickému pracovnímu výkonu. Nálevka na běžné kancelářské papíry rýsuje linky a čtvercové sítě, které si lze snadno splést s tiskárenským potiskem. Snaží se plně dostát přijaté normě. V symbolické rovině jejím dodržováním odkazuje k řádům, kterými je standardizováno fungování společnosti.

„Mřížka se stává symbolem organizace v nejobecnějším slova smyslu, jakýmsi řádem věcí, v symbolické rovině řádem světa.“

– Jan Nálevka

Rozsáhlou výstavou v Brně se Nálevka navrací do prostředí, které mělo zásadní vliv na formování jeho uměleckých přístupů. Coby student FaVU VUT se zde seznámil s představiteli brněnského konceptuálního okruhu Jiřím Hynkem Kocmanem a Jiřím Valochem, krátce na to také s Václavem Stratilem. Tato seznámení položila základ jeho zájmu o administrativní estetiku a principy ready-made, geometrii a minimalismus, či o problematiku monochromu.

„Přitažlivost Nálevkova kreslení spočívá v tom, jak v jednom plánu pouze odkazuje k přístupům a estetice moderního umění a jak z toho v plánu druhém dokáže vytěžit komentáře k tématům Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 16.5.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky