In fundamine [nejen o detailu]

By Ladislav Zikmund-Lender

Ladislav Zikmund-Lender se příspěvkem věnovaným výstavě Pocta detailu v Galerii UM na UMPRUM v Praze loučí se svým v tuto chvíli třicetidílným blogem In fundamine. Subjektivně pojatou přehlídkou vycházející z osobního archivu fotografií modernistické architektury kurátora a teoretika designu Adama Štěcha se autor zabývá v kontextu obecných významů „detailu“ a jeho důležitosti pro širší celek architektury, stejně jako veřejného prostoru či politiky. Tkví v detailu bůh, nebo ďábel?

V roce 2014 byly na Artalk.cz funkční tři blogy: in_margine.mb Mileny Bartlové, in_profundum.jz Jana Zálešáka a já k nim přidal blog o architektuře, občas designu, památkové péči a trochu o veřejném prostoru. Médium blogu je obecně na ústupu, Artalk to reflektuje a jen ten můj tu zůstává tak trochu jako relikt starých časů. Třicátý díl se tedy zdál jako dobrá záminka ho ukončit. S občasným psaním pro Artalk se neloučím, ale ani se mi nechtělo to nechat jen tak vyšumět. Lidská duše má ráda i ty nejnicotnější věci uzavřené. Co však říct závěrem, aby to nebylo sentimentální a do sebe zahleděné, mělo to pointu a bylo to pokud možno optimistické?

Zvlášť s tím posledním bude potíž. Když v půlce ledna 2018 vyhrál Miloš Zeman prezidentské volby, které z nějaké monarchistické nostalgie pořád považujeme za možná, jakoby, tak trochu úplně mimořádné, dostal tak příležitost dekultivovat veřejný prostor po dalších dlouhých pět let a vyrovnat se tak dohromady s „vládou“ Václava Klause dvacetilecte normalizace. Vítězství prezidenta, který je v lepším případě pro smích, v horším pro ostudu, ukázalo dvě věci. Jednak, že jeho vítězství v roce 2013 nebylo projevem amnézie, omylu, recese nebo sentimentu vůči skutečně levicovému Zemanovi z 90. let, ale že ten současný Zeman je přesně to, co jeho voliči chtějí. A za druhé, že volby rozhodují detaily. Nešlo ani tak o to, že témata voleb byla hluboce odtržená od reálných problémů lidí v Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 14.2.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky