denní tisk 14. 2. 2018

By Anna Kvášová

Nové číslo časopisu A2 přináší již tradičně články a recenze zaměřené na nejrůznější oblasti umění. Jedním z nich je recenze na knižní vydání rozhovorů Pierra Cabanna s Marcelem Duchampem od Miroslava Olšovského. Knihu podle názoru autora recenze lze vnímat jako literární ready-made a je zároveň vyvrcholením Duchampovy antitvorby. „Rozhovory je ovšem nutné číst v korespondenci s Duchampovými díly, především pak s jeho instalací Je dáno (…)“ upozorňuje Olšovský.

Na vyhlášení výsledků Ceny kritiky za mladou malbu se v A2 zaměřuje Martin Vrba. „Stejně jako v předchozích ročnících se ukazuje, že malba zůstává životaschopnou oblastí součástí výtvarného umění a dokáže vstřebávat nové podněty.“ konstatuje Vrba na úvod článku a navazuje krátkým shrnutím proklamovaných „konců malby“ z 20. století, které spíše než ke konci vedly jejímu k transformování. Na závěr článku pak Vrba přidává kritiku, že podpora výherce i ostatních finalistů je ze strany organizátorů a sponzorů projektu velmi malá a nabádá k budoucímu zlepšení této situace.

Recenzi výstavy Marie Štindlové v Galerii G99 napsal pro A2 Šimon Kadlčák. Štindlová, která je velmi aktivní v rámci různých uměleckých skupin, se ve své individuální tvorbě dlouhodobě věnuje propojování obrazu, textu a architektury, a ani hodnocená výstava není výjimkou, i když se zde projevuje jistá nevyváženost v důležitosti všech tří složek. „Mezi třemi složkami instalace (…) je pak jasně zřetelná hierarchie: čtený text je nositelem významu, kresby jeho alternativním zobrazením a konstrukce zkrátka slouží k zavěšení kreseb.“ píše Kadlčák.

Na retrospektivní výstavu fotografií Zuzany Mináčové, která proběhne v rámci českobudějovických Dní slovenské kultury v radniční síni, upozorňuje v Mladé frontě DNES Petr Kubát. Dalšími výstavami, které jsou součástí programu desetidenního festivalu, jsou například Ostrá Krása Ley Kálazi v Galerii Nahoře nebo Made to love Maky Gallik v Esse Shop Gallery Space.

V ústecké Galerii Emila Filly bude dnes zahájena výstava sochařky Susan Donath, informuje Mirka Salavová v Mladé Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 14.2.2018

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky