11. 9. 2017 / Otevřený dopis zastupitelstvu hl. m. Prahy proti postavení kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

By Artalk.cz

Rudolf_von_Alt_-_Die_Teynkirche_in_Prag_-_1843 copy

Zveřejňujeme otevřený dopis, který byl v pondělí 11. 9. rozeslán zastupitelům hl. m. Prahy. Zastupitelstvo se má věcí zabývat na svém čtvrtečním zasedání. Text dopisu vyzývá k přehodnocení záměru postavit na Staroměstském náměstí napodobeninu Mariánského sloupu, svrhnutého v roce 1918. Autoři dopisu připomínají, že Mariánský sloup stál na Staroměstském náměstí nejen jako symbol vítězství katolické monarchie ve třicetileté válce, ale také jako znamení konce nadějí na stát, ve kterém by mohli vedle sebe existovat lidé různých vyznání.

Vážené zastupitelstvo hlavního města Prahy,

obracíme se na Vás ve věci plánovaného vztyčení kopie mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. V tomto otevřeném dopise předkládáme argumenty, proč by sloup neměl být znovu postaven.

Nezpochybňujeme uměleckou hodnotu mariánského sloupu od Jana Jiřího Bendla, jde nám ale o politický a historický význam, který by vztyčení kopie mělo. Svrhávání a ničení pomníků a soch ve veřejném prostoru má své historické místo v běhu dějin. Ukazuje se tím jejich časově omezená povaha, která je úzce svázána s konkrétním historickým kontextem.

Těžko se můžeme dobrat jednoznačné intence při postavení sloupu, je však nesporné, že se stal symbolem vítězství katolické monarchie ve třicetileté válce a koncem nadějí na stát, ve kterém by mohli vedle sebe existovat lidé různých vyznání. Nejde jen o porážku evangelíků katolíky, ale i o porážku myšlenky tolerance, která je stále aktuální. Způsob stržení sloupu nemusíme schvalovat, ale jeho odstranění z veřejného prostoru vyjadřovalo důležité demokratické hodnoty: sekulární společnost a odpor proti provázání světské a náboženské moci, kritiku symbolů nedemokratického zřízení katolické monarchie.

Vážíme si upřímného nadšení sochaře Petra Váni a dalších podporovatelů znovupostavení mariánského sloupu. Pochybnosti v nás ale vzbuzuje kontroverzní angažmá Dominika Duky. Jak poukázal katolický teolog Martin Vaňáč ve svém textu Podvodem ke smíření (http://www.christnet.eu/clanky/5847/podvodem_ke_smireni.url), arcibiskupství předalo starostovi městské částí Prahy 1 jen ta vyjádření ostatních církví, která byla kladná, a negativní postoje před ním zatajilo. Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

V kategorii Kultura

Příspěvek zaslal/a admin on 11.9.2017

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky