13. 12. 2017 / Vladimír Havlík: Obrazy – Představy – Sny

By Artalk.cz

unnamed

Vladimír Havlík / Obrazy – Představy – Sny / Fait Gallery / Brno / 13. 12. 2017 v 18h

Přednáška konceptuálního umělce Vladimíra Havlíka: Obrazy – Představy – Sny, která proběhne v rámci doprovodného programu k aktuální výstavě ČS KONCEPT 70. LET ve Fait Gallery. Přednáška se uskuteční ve středu 13. prosince od 18 hodin ve Fait Gallery.

Příspěvek 13. 12. 2017 / Vladimír Havlík: Obrazy – Představy – Sny pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

TZ: Henri Matisse (1869-1954). Dopisy

By Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

image001(3)

Henri Matisse (1869-1954). Dopisy / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 13. 12. 2017 – 25. 2. 2018

Henri Matisse (1869-1954): Dopisy

13. 12. 2017 – 25. 2. 2018

Výstava představí dosud neznámou část korespondence významného francouzského malíře, sochaře a grafika Henriho Matisse, který náleží k vrcholným představitelům fauvismu. Kromě jednotlivých dopisů expozice uvede i umělcovu kresbu a grafiku, s níž se v českých galeriích můžeme setkávat pouze výjimečně. Výstava vzácných dokumentů a děl je jedinečným příspěvkem k ucelenější představě o životě a tvorbě Matisse, jenž se řadí mezi nejvlivnější umělce 20. století.

Kurátorka výstavy: Pavlína Pyšná

Komentovaná prohlídka s kurátorkou Pavlínou Pyšnou: 23. 1. 2018 v 17.00 hod.

Příspěvek TZ: Henri Matisse (1869-1954). Dopisy pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

TZ: Český filmový plakát 1931–1948

By Artalk.cz

Český filmový plakát 1931–1948 / Muzea hlavního města Prahy / Praha / 13. 12. 2017 – 11. 3. 2018

Český filmový plakát 1931–1948

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. 12. 2017 do 11. 3. 2018 v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Skrze ucelený výběr zhruba osmdesáti plakátů se návštěvník seznámí s klasickou formou filmového plakátu, tzv. nudle, jejíž rozměr byl v průměru 30 cm na šířku a 100 cm na výšku. Masově se rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku třicátých let 20. století. Popularitě plakátů pomohla také rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku.

Jejich charakteristickým rysem byla skládanka z několika obrazů či postav, doplňovaná velkými plochami výrazných barev. Tyto dobové filmové plakáty, které tehdejší odborná veřejnost nepřijala po umělecké stránce, byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a jistou naivitu těchto plakátů obdivujeme teprve v dnešní době.

Z plakátů neshlíželi pouze slavní čeští herci jako Vlasta Burian, Antonie Nedošinská nebo Jindřich Plachta, ale i tehdejší americké herecké hvězdy, jakými byli Ginger Rogers, Shirley Temple či Clark Gable. Na plakátech byli zastoupeni také známí německojazyční herci typu Hanse Mosera nebo Rolfa Wanky.

Některé filmové postavy budou také k vidění přímo ve výstavě v nadživotní velikosti a návštěvník se bude moci v jejich společnosti vyfotografovat. V přítmí kinosálu se budou promítat krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje a To byl český muzikant.

Výstava se koná pod záštitou MgA. Elišky Kaplický Fuchsové, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy.

K výstavě bude vydán katalog „Český filmový plakát 1931-1948. Výběr úzkých formátů“, ve kterém čtenář nalezne ucelený výběr z více než 300 filmových plakátů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Příspěvek TZ: Český filmový plakát 1931–1948 pochází z <a target=_blank rel="nofollow" rel="nofollow" Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

TZ: Přišla zpráva z Kodaně

By Artalk.cz

banner

Jakub Roček, Petr Jambor, Jakub Němec a Michal Žilinský / Přišla zpráva z Kodaně / Galerie FAVU / Brno / 14. 12. 2017 – 24. 1. 2018

Jakub Roček, Petr Jambor, Jakub Němec a Michal Žilinský: Přišla zpráva z Kodaně

Galerie FAVU

14. 12. 2017 – 24. 1. 2018

Výstava „Přišla zpráva z Kodaně“ vznikla ve spolupráci čtyř autorů, které spojuje podobné uvažování o současné informační době. Základním kamenem instalace je pojem „informace“, který je spjat s masivním rozvojem digitálních technologií v druhé polovině 20. století. Tento termín je ve výstavním prostoru použit jako výkladový rámec lidské schopnosti měnit svět kolem sebe: skrze informační paradigma se člověk se stává manipulátorem. Obecnost základního pojmu „informace“ implikuje akceleraci ve většině lidských činností, které nejsou a priori vázané na hmotný svět. Důsledkem takového jevu je příjem stále většího množství informací, které jsou stále více postaveny mimo reálný čas a prostor.

Příspěvek TZ: Přišla zpráva z Kodaně pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

denní tisk 12. 12. 2017

By Matěj Kruntorád

V pražské galerii Fotograf vystavuje konceptualista Tomáš Svoboda. „Jako jeden z mála současných konceptuálních autorů nemá strach z přiznání, že i umělec nemá šanci najít odpovědi na své otázky, ale přesto dává do své práce všechno, co mu limity vizuální řeči dovolí,“ hodnotí Svobodovu práci Lenka Lindaurová v Lidových novinách.

V Mostě se prozatím nesloučí Oblastní muzeum s Galerií výtvarného umění. Ačkoliv fúzi schválilo zastupitelstvo i kulturní komise kraje, krajská rada bod stáhla z jednání. Plány na spojení institucí totiž provází odpor odborné i laické veřejnosti. Články v regionálním Právu a MfDnes rovněž připomínají kauzu odvolání ředitelek a ředitelů kulturních institucí Ústeckého kraje.

Galerie moderního umění v Hradci Králové vystavuje uměleckého solitéra Jiřího Kornatovského. Prezentovány jsou zejména rozměrné kresby uhlem, ve kterých umělec dlouhodobě pracuje s motivy duchovna a věčnosti. Více Ivan Hartman v Hospodářských novinách.

V libereckém vydání MfDnes vyšel rozhovor s Pavlem Horákem, který provozuje uměleckou slévárnu v Horní Kalné. „Kdybychom začínali v Praze, určitě by to bylo jednodušší. Měli jsme velký hendikep. Výtvarníci se však o nás začali dozvídat a říkat si to mezi sebou. V našem podnikání je dobrá pověst zásadní,“ říká Horák odlévající sochy nejen českým, ale i zahraničním umělcům.

Příspěvek denní tisk 12. 12. 2017 pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

TZ: David Vávra

By Artalk.cz

david vavra©radovan volnohradsky_lowres

David Vávra / Běžet s domy / Galerie Architektury Brno / Brno / 13. 12. 2017 – 28. 1. 2018

David Vávra: Běžet s domy

Galerie Architektury Brno představuje hravou architekturu Davida Vávry

David Vávra je nejen známý herec a popularizátor architektury (cyklus Šumná města a Šumné stopy s Radovanem Lipusem), ale je také architekt. Brněnská repríza výstavy Davida Vávry, jež připravila Galerie Jaroslava Fragnera, přináší ohlédnutí za jeho architektonickou a výtvarnou tvorbou.

„Když jsem viděl tatínka za rýsovacím stolem, prohlásil jsem, že bych chtěl být také architektem. V devíti jsem tlustými fixami, které podmanivě voněly, kreslil hotely, kavárny, vlaky, řeky, ba i Vinetúa. Pak mne začali vychovávat učitelé výtvarné výchovy a nalézal jsem nedostižné vzory v historii světového umění. Asi ve třiceti jsem pocítil touhu navrátit se do tvůrčí volnosti čtyř let a po zbylých třicet let se o to pokouším. Je to mnohdy závod, přespolák, úprk s překážkami, triatlon, maraton, zkrátka běžet s domy,“ vysvětluje název výstavy architekt.

Na výstavě bude k vidění několik desítek realizací z tvorby jeho ateliéru, mezi nimiž návštěvníci naleznou nejen množství realizovaných novostaveb, interiérů a rekonstrukcí, ale také architektonická řešení expozic nebo scénografických návrhů. Vybrané stavby, prezentované i formou modelů, tak doplní originály skic a plánů k nerealizovaným či dosud nedostavěným projektům, koláže, ale i scénografické návrhy divadelních her.

Výstava vznikla k Vávrově letošnímu životnímu jubileu a její součástí je také dokument Putování Davida Vávry ve vlastních stopách.

„Šedesátka je ale čas určité horské prémie, kdy je třeba zastavit, slézt z kola a podívat se do údolí. Také tak činím a třídím práce na různé výstavy. Za pět dní jsme natočili dokument, k utřídění materiálů paradoxně přispěl i prasklý roháček o dvě patra výš nad mým ateliérem. Voda vyplavila několik desetiletí zapomenutých skic, kreseb a projektů. Ve spadané omítce se válely kusy potrhaného papíru, s nímž připlouvaly již ztracené úkoly, Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

14. 12. 2017 / Prezentace nové knihy věnované dílu Lumíra Čmerdy, předního ostravského výtvarníka šedesátých let

By Artalk.cz

pozvánka Čmerda

Prezentace nové knihy věnované dílu Lumíra Čmerdy, předního ostravského výtvarníka šedesátých let / Fiducia / Ostrava / 14. 12. 2017 v 18h

Prezentace nové knihy věnované dílu Lumíra Čmerdy

14. 12. 2017 v 18.00 Lumír Čmerda – (nejen) reliéfy a ilustrace

Lumír Čmerda se proslavil svými grafikami a olejomalbami, ale nakonec se našel v dřevěných reliéfech a ilustracích. Za život vysekal více než 40 rozměrných dřevěných reliéfů pro řadu institucí (Hornicko-geologická fakulta VŠB, Vědecká knihovna v Ostravě, vinárna Amfora či restaurace Olympia v Porubě), ale je třeba také autorem kovové kašny před kinem Luna v Ostravě-Zábřehu. Do Ostravy přišel v roce 1954 jako pétépák, poté zde působil jako husitský farář a nakonec se stal propagačním výtvarníkem Parku kultury a oddechu na Černé louce a pracovníkem Útvaru hlavního architekta města Ostravy. Ačkoli byl autodidakt, stal se členem progresivní Tvůrčí skupiny Kontrast a později i Svazu československých výtvarných umělců. Na počátku normalizace odešel z existenčních důvodů do Prahy, ale na Ostravsko se nadále vracel svou prací pro architekturu.

Nejen jeho reliéfy a ilustrace zhodnocuje nová kniha Jakuba Ivánka a Svatavy Urbanové z Filozofické fakulty Ostravské univerzity, jejíž vznik podpořilo mj. Statutární město Ostrava

Příspěvek 14. 12. 2017 / Prezentace nové knihy věnované dílu Lumíra Čmerdy, předního ostravského výtvarníka šedesátých let pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

Jozef Jankovič v Olomouci

By Artalk.cz

2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí

Jozef Jankovič / Plynutí času / kurátorka: Olga Staníková / Muzeum moderního umění / Olomouc / 12. 10. 2017 – 11. 3. 2018

2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, MMU Olomouc, Trojlodí2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.11.22 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času2017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, ohrada20171124_19942017.10.23 - Instalace Jankovič Josef - Plynutí času, ohrada

Foto: Zdeněk Sodoma

Příspěvek Jozef Jankovič v Olomouci pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

Top5týdne 12. 12. 2017

By Matěj Kruntorád

MG_4044-1060x706

Zbyněk Baladrán má cenu, Lubaina Himid vyhrála Turnerovu cenu, nové výstavní prostory v Praze, v Olomouci proběhla Přehlídka animovaného filmu a novým ředitelem sítě Českých center bude Ondřej Černý.

1/ Zbyněk Baladrán má cenu

Ocenění pro mladší generací uznávané a vlivné umělce získal Zbyněk Baladrán. “Při výběru letošního laureáta jsme kladli důraz nejen na samotnou tvůrčí práci jednotlivých finalistů, ale právě na jejich schopnost sdílet své zkušenosti a vést dialog také jinými prostředky, ať jde o přípravu výstav, vzdělávání anebo v neposlední řadě lidské a nezištné působení ve prospěch umění,“sdělila porota. Ocenění se předává od roku 2007, letošní vítěz získal cenu od loňské laureátky Anny Daučíkové 5. prosince v Galerii Futura.

2/ Turner Prize pro Lubainu Himid

V Hullu, britském letošním městě kultury byla vítězkou Turnerovy ceny vyhlášena Lubaina Himid, zanzibarská rodačka. Himid je zmiňována jako nejstarší vítězka v historii (po zrušení pravidla omezujícího věk nominovaných pod 50) a rovněž první černoška těšící se z vítězství. Odborná porota vyzdvihla zejména umělkynin trvalý zájem o dědictví kolonialismu a dodnes přežívající rasismus ve společnosti. S výhrou se pojí peněžitá odměna, kterou chce Himid alespoň z části použít jako podporu pro umělce, kteří nemohou dosáhnout na granty a jiné formy obživy.

3/ Nové výstavní prostory v Praze24297512_401135276986290_17806330225192754_o

V sobotu byla v Praze na Dittrichově ulici otevřena White Pearl Gallery. První výstava galerie v nových podzemních prostorech je nazvána Perlorodky: „Jiří David, Karíma AlMukhtarová, Vladimír Skrepl, Michal Škapa, Jan Vytiska a Epos 257 přetvoří svými díly nový prostor galerie ve ztvárnění každodenní i celoživotní proměny jedince.“ Dramaturgie galerie bude zaměřena na osobní vztah mezi dílem a divákem. Nové výstavní prostory dnes otevře i Zdeněk Sklenář na Mikulandské ulici výstavou 1685 dní a nocí. V objektu vzniklo kompletní zázemí pro Sklenářovu Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

Top5týdne 12. 12. 2017

By Matěj Kruntorád

MG_4044-1060x706

Zbyněk Baladrán má cenu, Lubaina Himid vyhrála Turnerovu cenu, nové výstavní prostory v Praze, v Olomouci proběhla Přehlídka animovaného filmu a novým ředitelem sítě Českých center bude Ondřej Černý.

1/ Zbyněk Baladrán má cenu

Ocenění pro mladší generací uznávané a vlivné umělce získal Zbyněk Baladrán. “Při výběru letošního laureáta jsme kladli důraz nejen na samotnou tvůrčí práci jednotlivých finalistů, ale právě na jejich schopnost sdílet své zkušenosti a vést dialog také jinými prostředky, ať jde o přípravu výstav, vzdělávání anebo v neposlední řadě lidské a nezištné působení ve prospěch umění,“sdělila porota. Ocenění se předává od roku 2007, letošní vítěz získal cenu od loňské laureátky Anny Daučíkové 5. prosince v Galerii Futura.

2/ Turner Prize pro Lubainu Himid

V Hullu, britském letošním městě kultury byla vítězkou Turnerovy ceny vyhlášena Lubaina Himid, zanzibarská rodačka. Himid je zmiňována jako nejstarší vítězka v historii (po zrušení pravidla omezujícího věk nominovaných pod 50) a rovněž první černoška těšící se z vítězství. Odborná porota vyzdvihla zejména umělkynin trvalý zájem o dědictví kolonialismu a dodnes přežívající rasismus ve společnosti. S výhrou se pojí peněžitá odměna, kterou chce Himid alespoň z části použít jako podporu pro umělce, kteří nemohou dosáhnout na granty a jiné formy obživy.

3/ Nové výstavní prostory v Praze24297512_401135276986290_17806330225192754_o

V sobotu byla v Praze na Dittrichově ulici otevřena White Pearl Gallery. První výstava galerie v nových podzemních prostorech je nazvána Perlorodky: „Jiří David, Karíma AlMukhtarová, Vladimír Skrepl, Michal Škapa, Jan Vytiska a Epos 257 přetvoří svými díly nový prostor galerie ve ztvárnění každodenní i celoživotní proměny jedince.“ Dramaturgie galerie bude zaměřena na osobní vztah mezi dílem a divákem. Nové výstavní prostory dnes otevře i Zdeněk Sklenář na Mikulandské ulici výstavou 1685 dní a nocí. V objektu vzniklo kompletní zázemí pro Sklenářovu Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 12, 2017

Demonstrace proti převozu uměleckých děl z Katalánska

By Česká tisková kancelář

Stovky lidí demonstrují proti převozu uměleckých děl z Několik stovek lidí se dnes shromáždilo před muzeem v katalánském městě Lleida, aby protestovalo proti převozu čtyř desítek uměleckých předmětů mimo Katalánsko. Převoz uměleckých děl se má uskutečnit na základě dva roky starého rozhodnutí, s nímž ale katalánské úřady nesouhlasí. Někteří místní politici využili akci ke kampani před regionálními volbami, které se v Katalánsku konají za necelé dva týdny.

„V noci a s ozbrojeným doprovodem, jako vždy, využili státního převratu, aby drancovali Katalánsko. Tohle je model, který podporují strany Ciudadanos, katalánští socialisté a lidovci,“ napsal dnes na svém twitteru Madridem sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont. Za státní převrat označují katalánští separatisté převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou, která k tomu přistoupila koncem října kvůli snahám tamní vlády o nezávislost tohoto autonomního regionu.

Za chybu označil stěhování děl do Aragonie ale i šéf katalánských socialistů Miquel Iceta, podle nějž by se mělo počkat na skončení soudního řízení. Dnešní lhůtu pro převoz děl stanovil aragonský soud první instance minulý měsíc, Katalánsko má ale stále možnost se odvolat. Podle deníku El País tak může učinit do 4. ledna.

Katalánská vláda ale nyní odvolání oficiálně nemůže podat, protože její pravomoci převzal koncem října Madrid. Španělský ministr kultury Íňigo Méndez de Vigo, pod něhož nyní spadá katalánské ministerstvo kultury, už prohlásil, že se odvolávat nebude a že díla mají být vrácena do Aragonie.

Lidé, kteří se dnes už před úsvitem shromáždili u muzea v Lleidě, křičeli hesla jako „Pryč s okupací“ nebo „Ruce pryč, tohle je loupež“. Kurátoři z Aragonie, autonomní oblasti Španělska, kam má být 44 děl převezeno, dorazili do muzea v Lleidě už v půl čtvrté ráno a za četného doprovodu katalánské policie. Policie hlídala objekt už od půlnoci.

Kauza se týká celkem 97 uměleckých předmětů, které v 80. a 90. letech minulého století prodaly jeptišky ze sigenského kláštera Katalánsku, Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

Šmíd se zaměří na růst platů a rozpočtu kultury

By Česká tisková kancelář

Na zvýšení platů v kultuře, růst rozpočtu a novelu zákona o památkové péči se chce zaměřit po svém nástupu do funkce kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd. Řekl to dnes novinářům po své schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Kandidát na ministra označil platy v kultuře za katastrofu. „V programovém prohlášení máme plán, že bychom chtěli navýšit platy na 150 procent současné úrovně do roku 2021, tedy během toho čtyřletého období, kdy by vláda měla vládnout,“ uvedl.

Chtěl by také podpořit programy týkající se živého umění i památek. „My bychom rádi připravili nové programy, které by umožnily památky opravovat, a to nejen památky na úrovni místní správy, ale i památky ve vlastnictví soukromníků, protože tam zákon o památkové péči tyhle věci řeší ne úplně dobře,“ řekl Šmíd.

Chystá se také připravit změnu zákona o památkové péči. Novelu by chtěl projednat a přijmout „velice brzy“. „Jsme ve velmi dobrém kontaktu s památkovým ústavem. Připravuje revizi seznamu památek a pasportizaci toho nejcennějšího památkového fondu, který v ČR je,“ dodal.

Šmíd se Zemanem okrajově hovořil také o neschváleném zákonu o veřejných kulturních organizacích, jenž měl umožnit přeměnu kulturních příspěvkových organizací do podoby, která by pomohla zlepšit jejich fungování a vícezdrojové financování. Řekl, že se v nejbližší době bude snažit o návrhu dovědět více, aby pochopil, zda je opravdu potřebný, a co vadilo tomu, aby byl přijat.

Kandidát na ministra prohlásil, že by rád zvyšoval rozpočet kultury tak, aby bez financování církví dosáhl alespoň jednoho procenta ze státního rozpočtu. Nyní je to asi 0,7 procenta.

Schůzka s prezidentem podle něj byla příjemná. „Já jsem pana prezidenta ve velmi příjemném rozhovoru ubezpečil, že rozhodně nebudu jen advokátem živého umění, muzikantů nebo divadelníků, ale jde mi o to, aby ministerestvo kultury zahrnovalo absolutně všechny součásti kulturního dědictví i kultury, která teď vzniká v ČR,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Příspěvek Šmíd se Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

TZ: Martin Homola

By Artalk.cz

Homola_pozvanka

Martin Homola / Domov můj. Svědectví portrétu / Lidická galerie / Lidice / 14. 12. 2017 – 30. 4. 2018

Martin Homola: Domov můj. Svědectví portrétu

Lidická galerie, Památník Lidice

14. 12. 2017 – 30. 4. 2018

Vernisáž: 14. prosince 2017 v 18:00 hodin, 1. patro Lidické galerie

Společně s autorem uvede: Luba Hédlová

Grafický design, instalace: Milena Burgrová

otevřeno denně: prosinec až březen 9:00–16:00, duben 9:00 až 17:00

Projekt Martina Homoly Domov můj – svědectví portrétu zahrnuje fotografie, jež jsou poselstvím naděje sdělovaného portréty těch, co přežili tragédie vyhlazení Lidic a Ležáku v roce 1942 a dodnes jsou mezi námi. V tvářích přeživších najdeme obrovskou životní energii, díky níž překonali útrapy totalitních režimů a také nadhled, odpuštění a usmíření, jež jsou nutnou součástí života. Výstava zprostředkovává výjimečnou možnost setkání s těmito pozoruhodnými lidmi.

Lidice se roku 1942 po brutálním vyhlazovacím zločinu staly mezinárodním symbolem nacistické zrůdnosti, v poválečných letech pak zkresleným manifestem socialistické propagandy. Bezmoc a zneužití obyvatel Lidic k prosazení totalitní moci ve válečném a později poválečném období byly zejména po roce 2000 popsány historiky a pamětníky v odborných, populárně naučných i vzpomínkových publikacích. Obdobně tomu bylo i s Ležáky, které se naopak pro svoji odbojovou činnost napojenou na exilovou vládu v Londýně socialistické propagandě nehodily.

Projekt Domov můj má za úkol doplnit knihy, články a reportáže o vizuální dokument. Fotografie Martina Homoly lidické a ležácké pamětníky zachycují skrze jejich tváře a výrazy, otevírají nám novou kapitolu v hledání pochopení a porozumění historických událostí. Tváře samotné jsou velmi silnou výpovědí. V konfrontaci s rodným a rodinným prostředím zachyceným na dalších fotkách můžeme rozjímat nad otázkami spojenými s vnímáním ztráty rodiny a domova. Na pusté pláni či v prázdném údolí, ve které se před více než sedmdesáti lety změnily obec Lidice a osada Ležáky, dostává hledání ztracených hodnot jinou, slovy nezachytitelnou dimenzi.

Fotografie cílí na dva základní obsahy. Jeden se Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

TZ: Stavíme nové Lidice

By Artalk.cz

Stavime_nove_Lidice_pozvanka(1)

Stavíme nové Lidice / Rodinný dům, ulice Osady Ležáků, č. p. 116 / Lidice / od 15. 12. 2017

Stavíme nové Lidice

Nová stálá expozice Památníku Lidice

představující výstavbu nových Lidic, jejich architekturu, bytovou kulturu a každodenní život

Rodinný dům, ulice Osady Ležáků, č. p. 116

Vernisáž: 14. prosince 2017 v 18:00 hodin, 1. patro Lidické galerie

Jednou z nejvýznamnějších výstavních akcí Památníku Lidice v roce 2017 je slavnostní představení nové stálé expozice Stavíme nové Lidice v rodinném domě č. p. 116. Otevírá se tak zcela nová kapitola přibližující osudy obce Lidice. Tragické vyhlazení Lidic 10. června 1942 způsobilo šok po celém světě. Okamžitě začaly vznikat pomníky a sbírky na stavbu nových Lidic. Nejvýznamnější sbírka vznikla ve Stoke-on-Trent ve Velké Británii. Po válce proběhla velká architektonická soutěž a podle plánů architektů Františka Marka, Václava Hilského, Richarda Podzemného a Antonína Tenzera byly budovány nové Lidice. Stavba probíhala za pozornosti předních politických představitelů, mj. kontroverzního ministra vnitra Václava Noska. Utopie architektonického řešení se setkávala s realitou politiky i každodenního života. Expozice Stavíme nové Lidice je tak významným příspěvkem nejen pro poznání poválečných dějin architektury a designu, ale poodkryje i dosud stále málo zmapovanou historii a politické pozadí poválečné obnovy Československa.

Expozice je pomyslně rozdělena do dvou zón. První zónou je původní bytový prostor, kde se návštěvník ocitá v interiéru přelomu 50. a 60. let 20. století. Interiéry jsou vybaveny nábytkem, který patřil k tomu nejlepšímu v produkci poválečného Československa. Pro potřeby expozice jednotlivé kudy ze svých domovů darovali lidičtí obyvatelé. Díky jejich vstřícnosti se podařilo zkompletovat originální interiér, tak jak ho známe z fotografií. Navštívit tak lze obývací pokoj s jídelním koutem, kuchyni se spižírnou, koupelnu s toaletou a ložnici rodičů. Základní vybavení, které obsahoval každý dům, dodával do Lidic národní podnik Nový byt. Vybavení interiérů domů v Lidicích navázalo na dvě výstavy bytové kultury, které se prezentovaly v Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

denní tisk 11. 12. 2017

By Matěj Kruntorád

Dílo Františka Pečeného, dlouholetého podnikového výtvarníka a návrháře sklárny Heřmanova Huť, je k vidění v Západočeském muzeu v Plzni. Vystaveny jsou Pečeného návrhy, skici i realizace od 40. do 70. let, kdy vytvořil řadu esteticky výjimečných kusů užitkového skla. Více v plzeňském vydání MfDnes.

Magdalena Čechlovská píše v Hospodářských novinách o výstavě malířky a ilustrátorky Daisy Mrázkové, která probíhá ve Ville Pellé v Praze. „Nedá se říct, jestli jsou to na prvním místě ilustrace, nebo magické příběhy, které si získávají srdce čtenářů už čtyřicet let. Obojí stojí na stejném základě: spojují něco velkého, důležitého s obyčejným a jednoduchým,“ míní Čechlovská.

„K vidění je tu víc než pět stovek prací. Jenže co se zdá monumentální navenek, při bližším ohledání poněkud vadne. Návštěvník si rychle připadá jako v bufetu „all you can eat“. Kdo dává přednost střídmosti před obžerstvím, bude zřejmě v rozpacích,“ charakterizuje výstavu českého impresionismu v Jízdárně Pražského hradu Radim Kopáč v Týdeníku Rozhlas.

Sběratel Jaroslav Kohoutek daroval Museu Kampa řadu děl Jaroslava Vožniaka. Průřez tvorbou tohoto všestranného umělce nabízí galerie do 4. března. O výstavě referuje Jan Šída v Právu.

Příspěvek denní tisk 11. 12. 2017 pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

do 31. 12. 2017 / Památník Lidice vyhlašuje výběrové řízení na pozici kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

By Artalk.cz

Památník Lidice vyhlašuje výběrové řízení na pozici kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice / Lidice / přihlášky do 17. 11. 2017

Místo výkonu práce: Památník Lidice, Tokajická 152, 273 54 Lidice

Nástup: 1. 2. 2018 nebo dle dohody

Požadavky

– vysokoškolské vzdělání min. Bc. humanitního zaměření

– anglický jazyk na pokročilé úrovni, ruský jazyk výhodou

– dobré komunikační a organizační dovednost

– administrativní zdatnost, přesnost, systematičnost

– flexibilita

– ochota učit se novým věcem

– samostatnost a zároveň ochota spolupracovat s ostatními kolegy

Náplň práce

– samostatná příprava a organizace soutěže Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, včetně jejích výstav v dalších městech ČR a zahraničí – zpracování soutěžních prací, jejich registrace, organizace mezinárodní poroty, zpracování oceněných prací, spolupráce s art direktorem výstavy, příprava tiskovin a jejich korektury, spolupráce s instalační firmou na vytváření expozice, organizace slavnostního otevření výstavy, zajištění rozeslání ocenění do ČR i zahraničí

– příprava, vytváření a realizace putovních výstav MDVV Lidice, organizace jejich expozic a zápůjček, vystavování zápůjčních smluv.

– odborná správa sbírky a depozitáře MDVV

– sestavování rozpočtu oddělení podle kalkulací, norem a potřeb včetně jeho rozpisu zajišťování jeho plnění, vypracování žádostí o dotace a sponzorství a jejich vyúčtování

– komunikace s dodavateli služeb, sponzory a poskytovateli záštit, zastupitelskými úřady zúčastněných zemí, členy poroty, pedagogy, rodiči i dětmi

– vedení a administrace webových stránek výstavy ve 4 jazykových verzích, komunikace s překladateli

– publikační a ediční činnost, spolupráce s Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

Skupinová výstava Nechte to Zemi v Ústí nad Labem

By Artalk.cz

Foto 1

Marlene Hausegger, HeHe, Markus Jeschaunig, Zdena Kolečková, Folke Köbberling, Richard Loskot & Mjölk, Polonca Lovšin, Cecylia Malik & Polish Mothers on Tree Stumps, RESANITA, Oliver Ressler, Michaela Thelenová, Martin Zet / Nechte to Zemi / kurátoři: Margarethe Makovec & Anton Lederer / Dům umění Ústí nad Labem / Ústí nad Labem / 26. 10. – 8. 12. 2017

Foto-2Foto-4Foto-5Foto-9Foto-14Foto-16Foto-18Foto-20Foto-22Foto-23Foto-29Foto-31Foto-32Foto-33Foto-35Foto-37Foto-38Foto-39Foto-43Foto-44Foto-46Foto-50Foto-51

Foto: Jáchym Myslivec

Příspěvek Skupinová výstava Nechte to Zemi v Ústí nad Labem pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

17. 12. 2017 / Výlet do rezidenčního centra sam83 v České Bříze

By Galerie hlavního města Prahy

1508925442-sam83_gallery_02

Výlet do rezidenčního centra sam83 v České Bříze / Galerie sam83 / Česká Bříza 83, Třemošná / 17. 12. 2017 od 10 do 18h

Výlet do rezidenčního centra sam83 v České Bříze

17. 12. 2017 od 10 do 18h

Galerie sam83, Česká Bříza 83, Třemošná

Součástí doprovodného programu je možnost osobní návštěvy ateliéru umělce, která je spojena s prohlídkou budovy zahrnuté v publikaci Architektura mimo centra a zároveň galerie sam83.

Příspěvek 17. 12. 2017 / Výlet do rezidenčního centra sam83 v České Bříze pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

13. 12. 2017 / Diskuse k výstavě Pavla Baňky: Blízkost

By Galerie hlavního města Prahy

1512558517-stavka-na-avu-listopad-1989_531

Diskuse k výstavě Pavla Baňky: Blízkost / GHMP: Dům fotografie / Praha / 13. 12. 2017 v 17h

Diskuse k výstavě Pavla Baňky: Blízkost

13. 12. 2017 v 17h

Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1

vstupné zdarma

diskutující: Pavel Baňka, Xavier Soule, Adam Mazur, Václav Macek

Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na otevřenou diskuzi k výstavě Pavla Baňky: Blízkost, která proběhne ve středu 13. prosince 2017 od 17 hodin v Domě fotografie.

Součástí bude prezentace připravované knihy formou projekce komentované autorem.

Diskuze se zúčastní kromě autora Pavla Baňky významní zahraniční hosté: Xavier Soule – ředitel agentury VU z Paříže, Adam Mazur – kurátor a vydavatel časopisu Szum z Varšavy a Václav Macek – ředitel festivalu Mesiac fotografie z Bratislavy.

Diskuze bude vedena v angličtině a bude tlumočena do češtiny.

Příspěvek 13. 12. 2017 / Diskuse k výstavě Pavla Baňky: Blízkost pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017

14. 12. 2017 / Zapomenutý internacionalismus & Filmaři všech zemí, spojte se!

By Artalk.cz

Zapomenutý internacionalismus & Filmaři všech zemí, spojte se! / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 14. 12. 2017 od 17h

Diskuse k výstavě Biafra ducha & křest publikace

14. 12. 2017, Veletržní palác, Národní galerie v Praze

17:00 komentovaná prohlídka kurátorky

18:00 začátek diskuse a křest knihy

Počítáno per-capita bylo největším poskytovatelem humanitárním pomoci Africe v letech 1955-1966 Československo. Československý rozhlas měl v šedesátých letech zvláštní vysílání v arabštině a svahilštině a v Praze existovala speciální univerzita pro studenty ze zemí s koloniální minulostí. Podobně intenzivní zájem o Třetí svět lze vysledovat u všech zemí bývalého východního bloku jako součást sdíleného kurzu tehdejší zahraniční politiky. V posledních letech se objevil nový zájem o odkaz těchto diplomatických vztahů nejen ze strany historiků a politologů, ale také ve sféře současného umění. Proč se dnes zabývat kulturní výměnou mezi východním blokem a Třetím světem?

Maďarské kurátorky Dóra Hegyi, Zsuzsa László, Eszter Szakács, ředitelka on-line platformy Artyčok a Národního muzea Černé hory Vjera Borozan a ruský umělec Vladislav Shapovalov přijdou prezentovat své projekty týkající se kulturních dopadů diplomatických vztahů mezi východním blokem a tzv. nezúčastněnými zeměmi a zapojí se do diskuse moderované kurátorkou výstavy Terezou Stejskalovou.

V rámci doprovodného programu proběhne rovněž křest publikace Filmaři všech zemí, spojte se!, kterou u příležitosti výstavy vydává tranzit.cz.

Dora Hegyi, Zsuzsa Laszlo a Eszter Szakácz jsou kurátorky maďarské iniciativy pro současné umění tranzit.hu. Mimo organizaci výstav, seminářů a publikaci knih, vydávají mezinárodní časopis Mezosfera (mezosfera.org), jehož poslední číslo se věnuje celospolečenské amnézii historie vztahů mezi východní Evropou a tzv. Třetím světem a možnostem jejich aktualizace.

Vladislav Shapovalov je ruský umělec, jehož poslední projekt Image Diplomacy se zabývá celosvětovou distribucí sovětských propagandistických fotografických výstav. Naposledy tento projekt vystavoval ve V-A-C Foundation, Moscow Museum of Modern Art a AR/GE Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 11, 2017