TS: Marek Kvetán

By Artalk.cz

Marek Kvetán: Echo / SODA gallery / Bratislava / Výstava potrvá od 24. 4. do 10. 5. 2018

MAREK KVETÁN

ECHO

Vernisáž výstavy 23. april 2018, o 19.00 hod

Výstava potrvá do 10. máj 2018

SODA gallery

Slovo súsek už málokomu na Slovensku niečo hovorí. Voľakedy patril ku každej domácnosti. Mladé dievčatá si starostlivo pripravovali výbavu. S láskou a očakávaním zošívali a vyšívali. A snívali. Z času načas dvíhali veko. Vyberali obsah, nežne po ňom prešli rukou, tešili sa zo svojich pokladov. Ukrývala ich truhlica. Súsek. Z tvrdého dreva, bez jediného klinca či iného kúsku kovu. Archaický tvar odvíjajúci sa od staroveku. Bohato zdobená rytým (zriedka kolorovaným) geometrickým ornamentom, len výnimočne figúrou či rastlinným motívom. Vyrytý rok sobáša. Na celý život. Často najvzácnejší kus nábytku novomanželov. Trezor na to najcennejšie. Veľkosť bola vec sociálneho statusu. Doba sa však zmenila. Truhlice sa vyprázdnili. Poslúžili ešte na obilie. Jeho posledné zvyšky dojedli myši. A potom už len niekde odložené čakajú kým ich zožerie červotoč alebo hniloba či v lepšom prípade budú zapadať prachom v etnografickej zbierke nejakého múzea či nostalgicky zavadzať ako nepraktická interiérová dekorácia.

Alebo i nie. Niekoľko kilometrov optických káblov, 15 400 svetelných bodov v slovanských farbách, oživuje v novodobom aranžmáne pôvodný ornament. Tak ako v novom aranžmáne ožíva folklórna hudobná tradícia a to hneď na dva krát : najprv vo forme nových úprav v skladbách profesionálov, ktoré sa neskôr stávajú matériou pre experimentálne elektroakustické kompozície. Tu dokonca i hudobno-vizuálne. No stále ešte počujeme aj unikátne ľudové nástroje. Hlasy a motívy ožívajú, prepletajú sa, i stíchnu a zhasnú. Ani im nie je celkom cudzia tá trocha ľudskej nedokonalosti. Len zub času ich ešte nenahlodal.

Dielo je akýmisi protipólom k autorovej staršej práci Koberec (vzniklo niekoľko variant). Zrolovaný plastový IKEA koberec, orientálny motív, nahrubo pretkaný farebnými žiarovkami na rozdiel od jemného optického tkaniva útrob vystavených súsekov. A k tomu Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

TZ: Konec zlatých časů: Gustav Klimt, Egon Schiele a vídeňská moderna ze sbírek Národní galerie v Praze

By Národní galerie v Praze

Konec zlatých časů: Gustav Klimt, Egon Schiele a vídeňská moderna ze sbírek Národní galerie v Praze / Nárpdní galerie v Praze / 23. 4. 2018

Národní galerie v Praze si připomíná 100 let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho. Při této příležitosti vystaví významná a divácky oblíbená díla ze svých sbírek, včetně Klimtovy Panny a Schieleho Sedící ženy s pokrčenými koleny. Vystavena budou v kontextu tvorby uměleckých současníků i následovníků z vídeňské výtvarné scény. Komorní expozice bude ve Veletržním paláci otevřena od 24. dubna.

Gustav Klimt (1862–1918) a Egon Schiele (1890–1918), jejichž výročí úmrtí inspirovalo vznik nové expozice Národní galerie v Praze, jsou klasiky středoevropské moderny a jejich odkaz je dnes již kultovní. Vztah mezi Klimtem a o generaci mladším Schielem byl vztahem uměleckého následovnictví, ale i vzájemného ovlivnění. Tvorba obou umělců zároveň překlenula různorodé polohy dobového umění mezi symbolismem a expresionismem. S jejich úmrtím v posledním roce války skončila i závěrečná epocha rakouské monarchie, v jejíž kultuře se propojovala tradice 19. století s moderními proudy.

„Komorní expozice Konec zlatých časů představí Klimtova významná díla z našich sbírek. Obraz Vodní zámek, zakoupený v roce 1910, a mimořádnou akvizici z roku 1914 – obraz Panna, jež zkoumá vztah krásy a pomíjivosti, mládí a smrtelnosti. Uvedeny budou také Klimtovy kresby z ranějších i pozdějších období. Některé vznikaly jako přípravné studie ke slavným Klimtovým obrazům – např. k Polibku a Nevěstě,“ uvádí Olga Uhrová, kurátorka výstavy.

Národní galerie představí také zásadní díla Egona Schieleho ze svých sbírek. Prvními zakoupenými díly byly v roce 1930 Těhotná žena a smrt nebo kresba Sedící žena s pokrčenými koleny (Edith, 1917). „Portrét Edith patří k vůbec nejoblíběnějším dílům ze sbírek Národní galerie. Protože se ale jedná o kresbu, může být dílo vystavováno vždy jen po omezenou dobu. Od 24. dubna do 15. července tak budou mít návštěvníci Veletržního paláce opět Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Architekti budou hledat novou podobu pražského Vítězného náměstí

By ČTK

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vyhlásil architektonickou soutěž na úpravu Vítězného náměstí v Praze 6. Návrhy na proměnu prostoru mohou zájemci podávat do konce června. ČTK to sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Soutěž má vyřešit problémy s dopravou a uspořádat náměstí tak, aby bylo pro obyvatele například bezpečnější. Soutěž i s cenami pro vítěze vyjde na necelých 3,3 milionu korun.

Mezi hlavní problémy náměstí patří velké dopravní zatížení a nepřehledné křížení automobilové a pěší dopravy. Zároveň je rozděleno tak, že nevytváří příjemné prostředí, kde by lidé trávili volný čas. „Posadit se pod stromy nebo pohodlně přestoupit na tramvaj, metro a autobus. Obyvatelé Prahy by se měli zkrátka na Vítězném náměstí cítit dobře. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Soutěž bude dvoukolová. V tom prvním budou architekti odevzdávat své návrhy do konce června. Druhé kolo by pak mělo být vyhlášeno letos v srpnu. V porotě zasednou zástupci města, Prahy 6 a architekti z Česka i zahraničí. Architekti mají při rekonstrukci respektovat původní plán architekta Antonína Engela z 20. let minulého století.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací – Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název „Kulaťák“.

Příspěvek Architekti budou hledat novou podobu pražského Vítězného náměstí pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

V Praze začíná Týden umění

By ČTK

V Praze dnes začíná festival Týden umění. Do neděle nabídne kolem stovky vernisáží, setkání s výtvarníky, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí, uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Na programu prvního ročníku festivalu jsou akce věnované starému umění, klasické moderně i současnému umění.

Inspirací pro organizátory pražského Týdne umění byly obdobné akce v zahraničí, zejména vídeňský festival Vienna Art Week, přiznává hlavní iniciátor festivalu Jan Skřivánek z časopisu art+antiques. Spolu s dalšími lidmi se proto pokusil uspořádat podobnou akci v české metropoli.

Do Týdne umění se zapojí více než tři desítky pražských galerií a výtvarných institucí. „Ani jsme nečekali, že první ročník bude mít tak bohatou nabídku,“ uvedl Skřivánek. Navštívit všechny chystané akce podle jeho názoru není v lidských silách.“ Ale i to k festivalům patří,“ dodává.

Festival se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Na programu jsou proto vedle vernisáží a komentovaných prohlídek výstav i série projekcí uměleckých filmů. Organizátoři připravili také debaty, přednášky a semináře týkající se sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Do 29. dubna nabídne Týden umění například vernisáž výstavy Hynka Martince v Národní galerii, Denisy Lehocké v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém museu. Návštěvníci festivalu se budou také moci setkat s umělci Vladimírem Ambrozem, Tomášem Džadoněm, Zbyňkem Sedleckým, Danielem Peštou či Lubošem Plným. Součástí Týdne umění jsou i komentované prohlídky výstav Josefa Koudelky, Jana Zrzavého, Marie Lassnigové nebo výstavy připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho.

Týden umění pořádá časopis art+antiques spolu s partnery PPF Art a aukční síní Dorotheum. „Přáli bychom si, aby se Týden umění stal pravidelnou a očekávanou součástí pražské kulturní nabídky,“ řekl Jan Řehák z PPF Art.

Příspěvek V Praze začíná Týden umění pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Slovenská národná galéria & rok 2017

By Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria & rok 2017

V priestoroch kaviarne Berlinka v bratislavskom Esterházyho paláci sa dňa 19. apríla 2018 konal verejný odpočet a prezentácia činnosti Slovenskej národnej galérie za rok 2017. Generálna riaditeľka Alexandra Kusá informovala o hospodárskych výsledkoch, návštevnosti, výstavnej, edičnej, vedeckovýskumnej, odborno-metodickej, programovej, marketingovej a ďalšej činnosti nielen v Bratislave, ale aj na vysunutých pracoviskách v Strážkach, vo Zvolene, v Ružomberku a v Pezinku podľa publikovanej Správy o hospodárení a činnosti za rok 2017.

V minulom roku ste v súvislosti so Slovenskou národnou galériou zaznamenali najmä tieto skutočnosti:

 • pokračujúca rekonštrukcia areálu SNG v Bratislave, ktorá sa začala podpisom zmluvy s dodávateľom dňa 28. 12. 2015. Stavba je plánovaná na 36 mesiacov a po jej skončení bude mať verejnosť k dispozícii moderný a kultivovaný verejný priestor s 5 385 m2 čistej výstavnej plochy. K 31. 12. 2017 bolo preinvestovaných na stavebné práce a dozor 8 848 164,42 € vrátane DPH (19,13% objemu financií);
 • pokračovanie vo voľnom vstupe na výstavy a expozície v Bratislave a Pezinku, ktorý bol zavedený v roku 2014. Aj vďaka tomu sa nám v uplynulom roku podarilo dosiahnuť návštevnosť výstav a expozícií v Bratislave a Pezinku 62 276 návštevníkov (bez návštevnosti neplatených sprievodných a kultúrnych podujatí);
 • nový generálny partner – v januári 2017 sa generálnym partnerom SNG stala Tatra banka, a. s.; zároveň sú naším partnerom aj naďalej Slovenské elektrárne, a.s.;
 • 7 pôvodných výstav venovaných starému aj súčasnému umeniu v SNG Bratislava, pričom výstava Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945 dosiahla vysokú návštevnosť 26 176 návštevníkov, rovnako ako výstava Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989, ktorú videlo 20 689 návštevníkov;

stále expozície doplnené o krátkodobé výstavy v rámci vysunutých pracovísk;

 • aktívna spolupráca na výstavách na Slovensku i v zahraničí – výstava Leopold Horovitz: Stratený – Nájdený vo Východoslovenskom múzeu Košice v kurátorskej koncepcii SNG potrvá do 22. apríla Celý článek zde

  Via: ARTTALK

      

  Z kategorie Kultura

  Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Program Galerie PLATO na květen 2018

By PLATO Ostrava

Program Galerie PLATO na květen 2018 / Galerie PLATO / Ostrava / květen 2018

Výstavy

Od 24. 5.

Dočasné struktury 2 (zahrada, prezentační prostor)

Budujeme zázemí instituce s umělci

Zahájení 23. 5. 2018 v 18 h
Výstavy trvají po dobu působení PLATO v objektu

Dočasné struktury 1 (knihovna, bistro, prodejna, dekor)

Budujeme zázemí instituce s umělci

Výstavy trvají po dobu působení PLATO v objektu, pouze část dekor se koná do 2. 9. 2018.

Program

2. 5., 17-20 h

Panelová debata: Cesta k dočasnému užívání v Ostravě

Prezentace a panelová debata na téma dočasného využití opuštěných budov ve městě. Pořádá statutární město Ostrava ve spolupráci s PLATO.

3. 5.,18 h

Liz Fekete: Vzestup rasismu – strategie odporu
Přednáška ředitelky londýnského Institute of Race Relations a expertkou na současný rasismus, krajně pravicový extremismus a islamofobii v Evropě.

6. 5.,10–11.30 h

Chci být Klárkem Kentem

Workshop pro rodiny s dětmi (od 5 let) s Markétou Řezáčovou, která se zabývá uměleckou vazbou knih, a sochařem Janem Šnébergerem v PLATO (bývalý Bauhaus).

12. 5., 10–12 h

Workshop pro dospělé:

Papír mašé unlimited

Workshop s umělkyněmi Barborou Fastrovou a Johanou Pošovou navazuje na jednu z výstav Dočasných struktur 1 (prodejna).

Rezervace na info@plato-ostrava.cz

15. 5.,18 h

Jan Bělíček: Elegie zaostalců – bílá chudina v současné kultuře
Přednáška redaktora A2 Jana Bělíčka o literárních a filmových dílech, jež se snaží dostat kulturu do života nejchudších vrstev.

17. 5.,18 h

Tereza Jandáčková: Umění, byznys, právo a daně

Právnička Tereza Jandáčková poskytne praktické rady v oblasti práva a daní zejména umělcům po škole nebo na začátku kariéry.

18.–22. 5.

Konzultace s kurátorem

Ředitel galerie Futura Michal Novotný poradí umělcům a studentům uměleckých škol se zpracováním portfolia.

23. 5., 20 h

MTV (Modulartelevision)

Koncert. Ceglarek, Dybała, Wojtczak. Polský audiovizuální projekt po zahájení výstav Dočasné struktury 2.

26. 5.,19 h

Rádio Eden_ova

Koncert a video livestream. Rádio studentů Fakulty umění OU. Současná elektronická hudba audiovizuálních umělců.

27. 5.,10–11.30 h

Workshop pouze pro děti

Workshop jen pro děti ve věku 7–12 let v PLATO (bývalý Bauhaus).

Příspěvek Program Galerie PLATO Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

28. 4. 2018 / Výtvarný workshop: k pomníku Jana Palacha (v rámci festivalu Open Square 2018)

By Galerie hlavního města Prahy

Výtvarný workshop: k pomníku Jana Palacha (v rámci festivalu Open Square 2018) / GHMP / Praha / 28. 4. 2018 od 13 do 18h

Výtvarný workshop pro všechny věkové kategorie k pomníku Jana Palacha v rámci festivalu Open Square 2018

Alšovo nábřeží, Praha 1 – Staré Město, Festival Open Square

vstupné zdarma

kontakt
Mgr. Lucie Haškovcová
(odborný pracovník pro edukační činnost, galerijní pedagog)
+420 606 612 987, +420 608 216 418
lucie.haskovcova@ghmp.cz >

Děti a další návštěvníci budou navrhovat experimentální a fiktivní pomníky, objekty, sochy a instalace do veřejného prostoru – budou je zakreslovat do reprodukcí fotografií náměstí Jana Palacha a Alšova nábřeží. Výtvarný workshop proběhne přímo u pomníku Jana Palacha od architekta Johna Hejduka. V případě nepříznivého počasí se workshop přesune do Edukačního centra v Colloredo-Mansfeldském paláci (Karlova 189/2, Praha 1). Workshop je realizován edukačním oddělením Galerie hlavního města Prahy. Přijít lze kdykoliv v uvedeném čase.

Příspěvek 28. 4. 2018 / Výtvarný workshop: k pomníku Jana Palacha (v rámci festivalu Open Square 2018) pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

28. 4. 2018 / Cyklovýlet za veřejnou plastikou (v rámci festivalu Open Square 2018)

By Galerie hlavního města Prahy

Cyklovýlet za veřejnou plastikou (v rámci festivalu Open Square 2018) / GHMP / Praha / 28. 4. 2018 v 15h

Cyklovýlet za veřejnou plastikou v rámci festivalu Open Square 2018

V okolí Palachova náměstí je několik zajímavých veřejných plastik, soch a pomníků, které často míjíme bez povšimnutí. Netradiční komentovaná cykloprohlídka bude vedena po trase z Palachova náměstí přes Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí a Pařížskou třídou a po Dvořákově nábřeží zpět. Cestou se zastavíme u jednotlivých uměleckých děl a krátce si přiblížíme jejich historii i zajímavá fakta. K dispozici bude omezený počet kol k zapůjčení, cyklisté s vlastními koly jsou vítáni.

Příspěvek 28. 4. 2018 / Cyklovýlet za veřejnou plastikou (v rámci festivalu Open Square 2018) pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

26. 4. 2018 / Komentovaná prohlídka výstavy Akce s Vladimírem Ambrozem a Tomášem Pospiszylem

By Artalk.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Akce s autorem Vladimírem Ambrozem a kurátorem Tomášem Pospiszylem / GHMP: Dům fotografie / Praha / 26. 4. 2018 v 18h

Příspěvek 26. 4. 2018 / Komentovaná prohlídka výstavy Akce s Vladimírem Ambrozem a Tomášem Pospiszylem pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Ticho a klid v Ústí

By Anna Remešová

V Domě umění Ústí nad Labem vystavuje momentálně umělecká dvojice Mona Vatamanu a Florin Tudor, která se ve své práci zabývá nedávnou historií a postkomunistickou realitou Rumunska. Podle Anny Remešové je bezesporu dobře, že česká instituce věnuje výstavu nepříliš exponovaným jménům z regionu východní Evropy, subtilní instalace a drobné intervence do výstavního prostoru však podle ní významy spojené s rumunskou kolektivní paměti komunikují jen poměrně nezřetelně.

Snímek z filmu Mony Vatamanu a Florina Tudora Il Mondo Novo, 2016. Foto: archiv autorů

Ticho a klid v Ústí

„K žádné revoluci nedošlo. Byla to pouze řada teatrálních úmrtí, které jsme sledovali scénu po scéně s klapkou ukazující zármutek příbuzných. Revoluce je náhoda, která se stala výročím, médii přetřásanou událostí, něco jako pokus o sebevraždu národa bez přístupu k jedu.“ Adriana Oprea-Popescu [1]

Rumunská revoluce v prosinci 1989 byla událost odehrávající se do velké míry pro televizní diváky – moc měl v rukou právě ten, komu se podařilo dostat do vysílání. Dělo se to ještě v době, kdy panovala všeobecná důvěra ve zpravodajství, kdy lidé stáli u obrazovek a sledovali několik dní staré emotivní záběry mrtvých těl Nicolae a Eleny Ceaușescových. Události roku 1989 a krvavé orgie v ulicích, které revoluci doprovázely, se ale při střetu s postkomunistickou realitou 90. let rychle roztříštily do obrazů nejasných kontur. Interpretace se ujali historici, politici, ale i umělci, každý po svém a s různou intenzitou. Právě otázkou individuální a kolektivní paměti se v kontextu rumunské společnosti dlouhodobě zabývá partnerské a umělecké duo Mona Vatamanu a Florin Tudor, kteří spolupracují od roku 2000.

Výstavu této dvojice připravil do prostorů Domu umění v Ústí nad Labem kurátor Michal Koleček soustavně sledující umění střední a východní Evropy a jeho angažované polohy, které se vyjadřují k historii daného regionu. Koleček zde již prezentoval chorvatského performera Tomislava Gotovace či maďarského malíře Csabu Nemese Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Soutěž na změnu kulturního a historického kontextu sochy Zdeňka Nejedlého v Litomyšli (do 31. 8. 2018)

By Artalk.cz

Soutěž na změnu kulturního a historického kontextu sochy Zdeňka Nejedlého v Litomyšli / Litomyšl / do 31. 8. 2018

Co bude se sochou Zdeňka Nejedlého? Je správné, že socha tohoto muže v nadživotní velikosti stojí před první základní školou? Tyto a další podobné otázky si v uplynulých měsících pokládala nemalá část Litomyšlanů a socha odhalená v roce 1978 se stala centrem vášnivých debat.

Někteří navrhovali její odstranění, jiní přestěhování, další si přáli ji ponechat jako historické memento. Jak bylo z reakcí patrné, ani umístění vysvětlující tabulky k soše krátce po sametové revoluci nepovažuje část obyvatel za dostatečnou tečku za minulostí. Tabulka s textem historika Milana Skřivánka „…Zdeněk Nejedlý /1878–1962/ rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“ podle kritiků dostatečně nereflektuje to, že Zdeněk Nejedlý byl významným historikem, muzikologem, organizátorem kulturních akcí, ale rovněž vysokým politikem a komunistickým ministrem, jenž se aktivně podílel na směřování naší vlasti v 50. letech minulého století. Z těchto důvodů, a po debatách s kritiky i zastánci umístění tohoto uměleckého díla, radní schválili vyhlášení veřejné výtvarné soutěže o návrh na přeměnu místa u sochy.

V zadání soutěže je jasně uvedeno, že umělci nesmí nijak zasahovat do stávající sochy. Bronzové dílo od Jana Hány bude zachováno. Má totiž připomínat dobu, jíž byl Zdeněk Nejedlý jedním z reprezentantů. Umělci by teď měli oslavnou sochu doplnit a vytvořit nové místo připomínající období od roku 1948 do roku 1989 například formou důstojného mementa doby, na kterou se nesmí zapomínat. Dílo by mělo připomínat, jak důležité je udržovat společnost na demokratických a mravních principech, a mělo by „hovořit“ o nebezpečí moci a kultu jedince. Umělci mohou popustit uzdu fantazii, protože do soutěže mohou nominovat záměr realizovaný jakýmikoliv způsoby, prostředky a médii.

Vybrané umělecké dílo by se mělo stát trvalou součástí dané lokality a od Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 23, 2018

Milan Knížák v Karlových Varech

By Artalk.cz

Milan Knížák / Žít jinak / kurátorka: Rea Michalová / Galerie umění Karlovy Vary / Karlovy Vary / 8. 3. – 22. 4. 2018

Getting Scouted v Art Space NOV

By Artalk.cz

Ateliér malířství AVU 2 – škola Vladimíra Skrepla: Martin Lacko, Klára Čapáková, Klaudie Hlavatá, Matouš Hrbek, Ester Knapová, Rudi Koval, Matyáš Maláč, Michal Rapant, Štěpán Rubáš, Anna Štefanovičová, Markéta Štefková / Getting Scouted / kurátor: Aleš Zapletal / Art Space NOV / Pardubice / 6. 4. – 5. 5. 2018

David Vávra ve Zlíně

By Artalk.cz

David Vávra / Běžet s domy / kurátorka: Karolína Juřicová / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 7. 3. – 3. 6. 2018

Foto: Dalibor Novotný/ archiv KGVUZ

Příspěvek David Vávra ve Zlíně pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 22, 2018

Petra Mešša v Nitrianskej galérii

By Artalk.cz

Petra Mešša / Detected Landscape / kurátorka: Miroslava Urbanová / Nitrianska galéria: Salón / Nitra / 22. 3. – 22. 4. 2018

Story of Czech Design v Miláně

By Artalk.cz

Story of Czech Design. From Cubism to XXI century / koncept: Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch, Štěpán Malovec a Sandra Karáscony / České centrum v Miláně / Milán / 17. 4. – 22. 4. 2018

Foto: © Studio Petrohrad

Příspěvek Story of Czech Design v Miláně pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 21, 2018

Ondřej Petrlík v Galerii Monomach

By Artalk.cz

Ondřej Petrlík / Tři kamarádi / Galerie Monomach / Brno / 5. 4. – 4. 5. 2018

foto: Tomáš Šímd a Jana Klímová

Příspěvek Ondřej Petrlík v Galerii Monomach pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 21, 2018

28. 4. a 22. 5. 2018 / Komentovaná prohlídka výstavy Fake It Till You Make It

By Artalk.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Fake It Till You Make It / Galerie MeetFactory / Praha / 28. 4. a 22. 5. 2018

28. 4. 2018, 19:30

Výstava Fake It Till You Make It kurátorského kolektivu insitu se zabývá sebemarketingem, pozitivním myšlením a způsoby, jakými se dostat mimo komfortní zónu.

Komentovaná prohlídka proběhne v případě zájmu příchozích také v anglickém jazyce.
Vstup: volný

22. 5. 2018, 19:00

Výstava Fake It Till You Make It kurátorského kolektivu insitu se zabývá sebemarketingem, pozitivním myšlením a způsoby, jakými se dostat mimo komfortní zónu.

Komentovaná prohlídka proběhne v případě zájmu příchozích také v anglickém jazyce.
Vstup: volný

Příspěvek 28. 4. a 22. 5. 2018 / Komentovaná prohlídka výstavy Fake It Till You Make It pochází z Artalk.cz

Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 20, 2018

TZ: Sochařská linka festivalu SCULPTURE LINE letos povede po celé ČR a míří i za hranice – na německý NordArt

By Artalk.cz

Sochařská linka festivalu SCULPTURE LINE letos povede po celé ČR a míří i za hranice – na německý NordArt / Praha / 20. 4. 2018

Od Plzně přes Prahu až do Ostravy, od Olomouce přes Pardubice až do Liberce – sochařská linka festivalu Sculpture Line letos překročí hranice metropole a povede do zhruba deseti měst po celé republice. Od 13. června do 30. září ozdobí české a moravské ulice, náměstí a další veřejná prostranství desítky výtvarných děl slavných i začínajících umělců od nás i ze zahraničí. „Sculpture Line má za sebou několik úspěšných ročníků, každý rok roste počet soch a instalací, které jsou součástí naší sochařské linky. Loni jsme poprvé zavítali do Plzně a letos jsme si řekli, že je nejvyšší čas vyslat ji i do dalších měst a třeba ještě dál. Ona totiž nepovede jen křížem krážem republikou, ale míří i za hranice,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Škarka a dodává s úsměvem: „Sculpture Line se letos podílí na realizaci českého pavilonu na německém NordArt 2018.“

Hlavním cílem festivalu Sculpture Line je propojovat sochy a instalace s veřejným prostorem, dát dobře známým místům novou tvář, vyprávět příběh či vnést nové emoce. „Snažíme se nemířit pouze do centra, ale hledáme i malebná zákoutí a prostory mimo hlavní tepny obcí. Již měsíce teď cestujeme po městech a ve spolupráci s radnicemi a místními procházíme zajímavá místa. Věřím, že až budeme hotoví, některé naše „zastávky“ a jejich příběhy překvapí i dlouholeté rodáky,“ dodává s úsměvem Ondřej Škarka.

Další velkou festivalovou novinkou bude doprovodná výstava, která odstartuje 15. června v pražské Galerii Mánes. Pro veřejnost bude otevřená do konce června a kromě samotné expozice nabídne i doprovodný program v podobě workshopů, přednášek a programu pro děti. Poté se také vydá na cestu po Republice.

Sochařský festival SCULPTURE LINE proběhne od 13. června do 30. září například v Praze, Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 20, 2018

TZ: Nová generace českých designérů na Milan Design Week

By Artalk.cz

Nová generace českých designérů na Milan Design Week / Praha / 20. 4. 2018

V rámci spolupráce mezi Czech Design Week a Milan Design Week se představí tři naděje českého designu

Italský Milan Design Week je největší přehlídkou designu a začíná již tento týden, letos se jej zúčastní také výběr českých talentů. Czech Design Week skrze svůj Selection výběr vyslal tří designéry, kteří dokáží ve světě reprezentovat novou generaci českého designu.

Dominika Petrtýlová je studentka pražské UMPRUM, která se primárně věnuje práci se sklem a kombinování netradičních malířských technik. „Být na milánském týdnu designu je pro mě velmi prestižní záležitostí a velmi si cením toho, že jsem opět dostala možnost v tomto úžasném městě vystavovat. Tento rok představím svoje vázy inspirované městskou kaligrafií, lišejníky a uměním starých mistrů,“ zmínila Petrtýlová skleněné vázy, které v Česku získaly už několik ocenění.

Kristýna Mikolášková je studentka Fakulty architektury na ČVUT. Představí svoji bakalářskou práci, svítidlo Dione inspirované planetárními konjunkcemi a denním cyklem slunce, čímž dokáže pozitivně působit na psychickou stránku člověka.

440 Audio je rodinnou firmou vyrábějící unikátní gramofony, kombinující kvalitu a estetiku. „Kromě gramofonů, které jsme prezentovali v rámci Czech Design Weeku, jsme si pro tuto jedinečnou příležitost přichystali i dvě novinky. Nejnovějším přírůstkem řady ART se stal model G2 z taveného skla. Druhou novinkou je gramofon G.mi, který otevírá základní, dostupnější řadu. Snažili jsme se, aby zůstaly zachovány rysy pro naše gramofony typické, zejména kvalita zvuku a zpracování,“ přiblížil Tomáš Jiráček, člen rodinné firmy 440 Audio.

Snaha představit v zahraničí novou generaci designérů stála na počátku celého festivalu. „Právě proto se letos, poprvé od jeho vzniku, toto úsilí podtrhlo plnohodnotnou účastí a spoluprací s našimi italskými protějšky. Do Milána jsme chtěli vyslat vycházející talenty, o kterých si myslíme, že designový svět jak v Česku, tak v zahraničí ještě uslyší. Jsou nadějí nového směru a jeho smyšlení,“ Celý článek zde

Via: ARTTALK

    

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Duben 20, 2018